Jak podaje firma „Gotowski”, w czerwcu zakończy się budowa nowej kładki w Mikołajkach. W ostatnich dniach zmontowany został pomost nowej konstrukcji, który podwieszano do efektownego, pochylonego pylonu.

W pierwszej kolejności (jeszcze zimą) rozebrano stary pylon. W trakcie montażu nowej konstrukcji wykorzystywano natomiast cały czas pomost starej konstrukcji, podtrzymywany przez tymczasowe podpory. Obecnie kończy się podwieszanie nowego pomostu, który od razu był wyposażony w balustrady. W ciągu najbliższego miesiąca planowane są jeszcze prace związane z rozbiórką starego pomostu oraz tymczasowych podpór. Nowa konstrukcja zostanie też zabezpieczona przed korozją, a na nawierzchni ułożona zostanie specjalna nawierzchnia żywic. To wyjątkowo trwały i estetyczny materiał. Pod pomostem ułożone zostaną również instalacje elektryczne oraz elementy systemu odwodnienia. Warto podkreślić, że na koniec obiekt będzie efektownie podświetlony. W czerwcu zamontowane zostaną z obu stron przeprawy windy umożliwiające korzystanie z obiektu osobom niepełnosprawnym. Trwają również prace przy montażu barier na schodach prowadzących do kładki

- Nowy pylon tworzą dwa elementy przypominające dwie pochylone litery „I”. Pomost z pylonem łączy 7 par want. Konstrukcja w porównaniu ze stara przeprawą ma większe światło pomiędzy lustrem wody a pomostem, co umożliwi swobodne przepływanie większym jednostkom. Zakładamy, że wszystkie prace zakończą się w czerwcu, tak, by w sezonie wakacyjnym z konstrukcji mogli korzystać mieszkańcy oraz turyści – wyjaśnia dyrektor ds. realizacji kontraktów w firmie „Gotowski”, Paweł Pietraszak.

Inwestycja jest jedną z pierwszych inwestycji na Warmii i Mazurach finansowanych z nowej perspektywy unijnej. Jej koszt to ponad 6 mln zł.

Inwestor:
- Urząd Miasta i Gminy w Mikołajkach
Wykonawca:
- firma „Gotowski”