XX Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA, nazywane przez specjalistów „kieleckim świętem drogownictwa”, odbyły się 31 maja – 2 czerwca br. w Targach Kielce.

Takiego dialogu jak podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa w Kielcach nie ma nigdzie indziej. W czasie wystawy w Targach Kielce rozmawiano o kierunkach rozwoju sektora drogownictwa w Polsce i Europie. Udział w wydarzeniu wzięli między innymi Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury i Budownictwa, Jerzy Szmit – Podsekretarz Stanu w MIiB oraz Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP. Doskonałą oprawą do wymiany poglądów były nowoczesne maszyny, innowacyjne rozwiązania i pokazy dynamiczne.

Targi AUTOSTRADA – POLSKA po raz kolejny przypieczętowały  pozycję lidera w Europie Środkowo - Wschodniej . Na powierzchni 30 000 metrów kwadratowych prezentowano produkty  ponad 471 firm z 21 krajów świata. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele takich państw takich jak Niemcy, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Korea, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Włochy.  Bogaty wachlarz produktów i usług oferowała także duża grupa firm z Europy Wschodniej – z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Wystawę odwiedziło 14 tysięcy zwiedzających.

Podczas targów AUTOSTRADA – POLSKA 2016 obyła się debata „Dialog się opłaca – od Białej Księgi Branży Drogowej do optymalizacji budowy dróg”. W czasie wydarzenia przedstawiono propozycje do konsultowanego przez resort infrastruktury i budownictwa projektu rozbudowy dróg w Polsce.

W programie wystawy znalazły się również takie konferencje jak „Stalowe czy betonowe drogowe obiekty mostowe”, Problemy parkingowe obszarów zurbanizowanych”, „Uwolnienie stawek za parkowanie – optymalizacja wykorzystania przestrzeni publicznej czy drenowanie kieszeni kierowców?” oraz konferencja „Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych 2016”. Po raz piąty w ramach targów odbył się Salon Kruszyw, którego tegoroczna tematyka koncentrowała się wokół rozjaśniania nawierzchni.

Obok biznesowych spotkań i konferencji związanych z branżą budownictwa drogowego swoje miejsce znalazły również pokazy dynamiczne ciężkiego sprzętu. Na terenie wokół hal wystawienniczych sprzęt prezentowały takie firmy jak ASCO, EQUIPMENT, BERGERAT, MONNOYER i MANITOU POLSKA. Możliwość jazdy testowej oferowała również firma KH-KIPPER. Na specjalnie przygotowanym terenie
prezentowały się najnowsze koparki, wywrotki i ładowarki. Miłośnicy motoryzacji mogli również przetestować najnowsze modele marki Nissan.

Równocześnie z targami AUTOSTRADA – POLSKA odbyły się VIII Międzynarodowe Targi Transportu Drogowego - Pojazdy Użytkowe ROTRA, XII Międzynarodowe Targi Infrastruktury, Salon Technologia i Infrastruktura Lotnisk TRAFFIC-EXPO – TIL oraz II Salon Europarking.