20 maja 2016 r. w Gospodzie u Wrochema w Tarnowskich Górach odbył się trzeci Piknik Mostowców zorganizowany w ramach obchodów Dnia Mostowca.

Wydarzenie to odbyło się między innymi dzięki wsparciu takich firm, jak: Maurer Söhne, Sika Polska, GF-Mosty Grzegorz Frej, IMB Podbeskidzie, Mosty Katowice, CADmost, Nowak Mosty oraz DWD System.

W spotkaniu, oprócz członków Związku, udział wzięli jego sympatycy i studenci z Koła Mostowego „Pylon” z Politechniki Śląskiej. Na wstępie członkowie Związku otrzymali Kronikę 25-lecia Związku Mostowców RP, autorstwa Stanisława Łukasika. Przewodniczący Oddziału Górnośląskiego ZMRP Marek Salamak powitał zebranych i wprowadził ich do problematyki części szkoleniowej spotkania.

W pierwszej części miały miejsce trzy prelekcje. Na początku Paul Semrau z Monachium przedstawił prezentacje na temat łożysk ślizgowo-wahadłowych typu SIP do stosowania w mostach na terenach objętych wstrząsami górniczymi. Po nim głos zabrał Tomasz Wesołowski (Sika Polska), który zaprezentował hydroizolacje natryskowe na mostach. Szkolenie zakończył Paul Semrau, który w swoim drugim wystąpieniu przedstawił rozwiązania mostowych urządzeń dylatacyjnych z obniżoną emisją akustyczną.

W drugiej części spotkania wszystkim nowym członkom zostały wręczone znaczki ZMRP – do grona mostowców dołączyło sześciu nowych członków.

Ostatnim punktem programu był konkurs fotografi czny „Co to za most?” o nagrodę Przewodniczącego Oddziału Górnośląskiego ZMRP, który został przeprowadzony przez Grzegorza Kopcia. Przedmiotem konkursu była fotografi a zadaszonej kładki dla pieszych nad drogą S69 w miejscowości Żywiec. Zwycięzca w nagrodę otrzymał piękny album „Mosty – trzy tysiące lat zmagań z naturą” oraz okolicznościowy dyplom. Spotkanie, zorganizowane przez BIG BANG Media, przebiegło w miłej i świątecznej atmosferze Dnia Mostowca.

– Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział. Cieszymy się, że udało się zgromadzić duże grono przyjaciół i zachęcić do wstąpienia w nasze szeregi nowe osoby. Mamy  nadzieję, że spotkamy się ponownie na planowanych w przyszłości szkoleniach w ramach Śląskiej Szkoły Mostowej oraz innych konferencji infraBIM, spotkaniach i wycieczkach technicznych, a na pewno na przyszłorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Mostowej w Wiśle. Do zobaczenia! – pożegnał uczestników Marek Salamak, przewodniczący Oddziału Górnośląskiego Związku Mostowców RP.