15 lipca firma „Gotowski” rozpoczęła podstawowe prace przy rozbudowie wiaduktu w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Bydgoszczy, nad drogą krajową nr 5 łączącą Poznań z Gdańskiem.

W ostatnich dniach pomiędzy obiema jezdniami w ciągu ul. Wojska Polskiego wykonano tymczasowe przejazdy. Umożliwi to wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na północnej jezdni i wiadukcie. Wiadukt południowy zostanie natomiast zamknięty i rozpoczna się prace związane z jego rozbudową. Przez 7 miesięcy część mieszkańców Bydgoszczy powinna liczyć się z dłuższym czasem przejazdu pomiędzy osiedlami Wyżyny/Kapuściska a centrum miasta.

Po zakończeniu prac kierowcy będą mogli poruszać się trzema pasami ruchu, a nie wyłącznie dwoma, jak obecnie. Skrajny prawy pas dedykowany będzie kierowcom skręcającym na łącznicę (ślimak) pozwalającą na zjazd w kierunku ul. Jana Pawła II, którą przebiega droga krajowa nr 5. Na poszerzonym obiekcie znajdzie się także miejsce na ciąg pieszo-rowerowy o szerokości ponad pięciu metrów oddzielony od jezdni stalową barierą. To rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Zmodernizowane zostaną też drogi dojazdowe do wiaduktu. Zakres robót budowlanych obejmuje m.in. wymianę przęseł na nowe, wykonanie nowych filarów pod szersze przęsło od strony południowej. Istniejące filary zostaną też wzmocnione płaszczem żelbetowym, a przyczółki rozbudowane. Przebudowa przy sprzyjających warunkach pogodowych powinna zakończyć się na początku przyszłego roku.

Wiadukt w liczbach:
• długość — 112,15 m
• szerokość — 17,88m
• szerokość jezdni 11,50 m
• koszt modernizacji  - 13 mln zł

Inwestor:
• Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy
Wykonawca:
• Firma „Gotowski”