Spółka PORR Nordic Construction Norge (PNC Norge) uzyskała od Nordland Fylkeskommune/Statens Vegvesen zlecenie na budowę 5,5-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 17 w gminie Nordland.

Trasa ma przebiegać przez dwa tunele. Wartość kontraktu opiewa na ok. 340 mln koron norweskich (ok. 36,3 mln euro).

- W tym przetargu zmierzyliśmy się z silną konkurencją. Dzięki naszym uznanym międzynarodowo kompetencjom oraz wieloletniemu doświadczeniu w budowie dróg i tuneli zdobyliśmy ostatecznie przewagę u naszego Klienta - powiedział Karl-Heinz Strauss, Dyrektor Generalny PORR AG, ciesząc się z pierwszego zlecenia na budowę tuneli w Norwegii. - Szczególnie w przypadku tunelu wiodącego przez Liafjellet wymagane są wysoko wyspecjalizowane techniczne know-how oraz znajomość warunków lokalnych: z tego względu stawiamy na połączenie fachowej wiedzy członków zespołu PNC Norge, specjalistów z Grupy PORR oraz uznanych partnerów lokalnych - dodaje Karl-Heinz Strauss.

Droga krajowa nr 17 przebiega między Liafjellet i Olvikvatnet. W związku z tym, iż w rejonie tej trasy występuje zagrożenie lawinowe, nowy odcinek drogi został wytyczony przez tunel o długości 1,9 km, wiodący przez górę Liafjellet oraz drugi tunel o długości 360 m, prowadzący do jeziora Olvikvatnet. Szerokość drogi waha się pomiędzy 6,5 a 8,5 metra. Prace rozpoczną się w nadchodzących tygodniach, zakończenie budowy ma nastąpić w połowie 2019 r.

Fakty i liczby w jednym zestawieniu
Rodzaj projektu: Budowa tuneli i dróg
Zakres usług: Budowa 5,5-kilometrowego odcinka drogi oraz dwóch tuneli, przez które przebiegać będzie droga
Wartość zlecenia: 340 mln koron norweskich (= 36,3 mln euro)
Klient: Nordland Fylkeskommune/Statens Vegvesen
Wykonawca: PORR Nordic Construction Norge (PNC Norge)
Rozpoczęcie budowy: Jesień 2016 r.
Zakończenie budowy: Lato 2019 r.