Warszawa ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej mostu pieszo–rowerowego, który połączy oba brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej.

- To będzie nasza wizytówka i pierwszy most pieszo-rowerowy w stolicy. W ciągu ostatnich lat zrobiliśmy bardzo wiele, by przybliżyć rzekę mieszkańcom: wybudowaliśmy ścieżki i bulwary, powstały plaże i kawiarnie. A nowa przeprawa przez Wisłę, zgodnie z Warszawską Polityką Mobilności, znacznie poprawi jakość życia pieszym i rowerzystom – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

- Warszawa potrzebuje nowych, pięknych przepraw przez rzekę. A ta przeznaczona jedynie dla pieszych i cyklistów będzie naprawdę unikalna. Radni Warszawy zabiegali o nią od 2013 roku – stwierdza Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Warszawskie mosty powstawały jako budowle stricte użytkowe i większość z nich jest niestety pozbawiona większej dbałości o wyraz architektoniczny.

- Zależy nam aby wyłoniony w drodze konkursu projekt wyróżniał się wysoką jakością architektury, wpisywał w pejzaż miasta, a poprzez swoją niepowtarzalność i oryginalność stanowił jego rozpoznawalny fragment. Dlatego też zachęcamy do udziału w konkursie pracownie polskie i zagraniczne – dodaje Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Projektowany most wprowadzi zupełnie nową jakość do miejskiej infrastruktury - zarówno pod względem architektonicznym jak i komunikacyjnym. Przybliży Pragę do centrum, łącząc rewitalizowane obecnie obszary prawobrzeżnej Warszawy z bulwarami wiślanymi. Umożliwi postanie spacerowego ciągu pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i Krakowskim Przedmieściem. Zostanie również włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły (trasy rowerowe na bulwarach wiślanych i na Wybrzeżu Szczecińskim). Dzięki temu powstanie też korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem, a nawet Wolą.

Zakończenie budowy zaplanowano na 2019 rok.

Regulamin konkursu, również w wersji anglojęzycznej, można pobrać ze strony: www.architektura.um.warszawa.pl/mostdlapieszych

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 20 stycznia 2017 r., a termin składania prac konkursowych upływa 8 maja 2017 r.

Źródło: UM Warszawa,edroga.pl