PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały list intencyjny z gminą Kostrzyn w Wielkopolsce ws. budowy tunelu drogowego pod linią kolejową E20.

- Tunel drogowy to ogromna korzyść dla mieszkańców 18-tysięcznej gminy, ale także usprawnienie komunikacji w regionie. Gmina Kostrzyn znajduje się 20 km od Poznania, a przez jej teren przebiegają droga ekspresowa S5, droga krajowa nr 92 oraz międzynarodowa linia kolejowa E-20 Berlin-Poznań-Warszawa-Moskwa. Likwidacja przejazdów kolejowych przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, a tunel to zdecydowanie szybszy przejazd i poprawa komfortu życia mieszkańców - podkreślił burmistrz Kostrzyna Szymon Matysek.
Inwestycja dotyczy budowy tunelu drogowego (wiaduktu kolejowego) w rejonie ul. Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich. Jej koszt to około 16 mln zł netto, z czego część kolejową ma pokryć PLK, a część związaną z dobudową dróg i wykupem gruntów pod inwestycje - gmina Kostrzyn.

Według planów, tunel ma mieć 4 metry wysokości, dwa pasy ruchu, ścieżkę rowerową i chodnik.

- Chętnie włączamy się w projekty realizowane wspólnie z samorządami. (…) Tunel w Kostrzynie to jedna z wielu inicjatyw na ważnych trasach kolejowych. Podobne rozwiązania realizujemy m.in. na trasie Warszawa - Siedlce, w obrębie aglomeracji warszawskiej oraz planujemy np. w Rembertowie i Wesołej - zaznaczył Ireneusz Merchel, Prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Tunel ma powstać do końca 2021 roku.

Źródło: http://www.wnp.pl