Obecnie trwa montaż konstrukcji mostu nad Łyną powstającego w ramach budowy południowej obwodnicy Olsztyna.

Inwestycja podzielona została na dwa kontrakty i dwa odcinki: DK-16 Olsztyn Zachód – Olsztyn Południe (10 km) oraz S51 Olsztyn Wschód – Olsztyn Południe (14,7 km). Wykonawcą robót na pierwszym odcinku obwodnicy jest konsorcjum firm Intercor z Zawiercia oraz Most z Sopotu. Drugie zadanie realizuje Budimex.

Najbardziej zaawansowany pod względem prac jest odcinek Olsztyn Zachód – Olsztyn Południe. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podaje, że inwestycja jest już na poziomie 70% realizacji, z kolei prace na odcinku Olsztyn Południe – Olsztyn Wschód są na poziomie 60%. Największe postępy są widoczne przy budowie mostów i wiaduktów, w tym na budowie mostu nad Łyną.

Konsorcjum firm położyło już tynki, pomalowało ściany wewnętrzne oraz ułożyło instalacje komputerową i telefoniczną. Pozostałe prace dotyczyły przygotowania zbiorników retencyjnych. Z kolei roboty mostowe wykonywano w ograniczonym zakresie, były to głównie roboty wykończeniowe – schody skarpowe, barierki, balustrady, poręcze oraz odwodnieniowe mostów.

Całość inwestycji miała być zakończona w 2018 roku, jednak ulewne deszcze i duża wilgotność w roku ubiegłym sprawiły, że prace idą ze znacznie wolniejszym tempem. Firmy złożyły już wnioski o przedłużenie terminu prac o 2-3 miesiące.

Źródło: GDDKiA/www.rynekinfrastruktury.pl