Mosty wydanie nr 6/2015
Mosty wydanie nr 6/2015

W numerze: realizacje mostowe 2015 roku, łożyska mostowe, monitoring konstrukcji mostu podwieszanego i extradosed. Ponadto tematyka kompozytów cementowych Ductal w konstrukcjach mostowych oraz opis montażu konstrukcji stalowej wiaduktu kolejowego w ciągu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku.

Aktualności

Aktualności

Remont mostu w Tczewie, maszyny budowlane na RudaExpo 2015, nowy most graniczny w Piwnicznej.

Temat numeru

Realizacje mostowe 2015 roku

Jak co roku, redakcja magazynu „Mosty” przygotowała dla Państwa przegląd jednych z najciekawszych realizacji mostowych 2015 roku, które już zostały lub lada chwila zostaną oddane do użytku. Niektóre z obiektów zostały zgłoszone do Konkursu Mostowego im. Maksymiliana Wolffa.

Mosty kolejowe do modernizacji

W 2015 roku PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą prace polegające na remoncie lub modernizacji mostów kolejowych obejmujące aż 145 obiektów. Efektami prac będą m.in. wyższa prędkość pociągów, większa przepustowość linii oraz możliwość przewozu cięższych towarów. Niniejszy przegląd prezentuje stan prac na kilku najciekawszych obiektach.

Nowy most łukowy w Szczebrzeszynie

Celem artykułu jest przedstawienie nowego mostu oddanego do użytku w sierpniu 2015 roku – łukowej kładki dla pieszych i dla rowerzystów w Szczebrzeszynie.

Kładka łukowa pieszo-jezdna w Skoczowie

Artykuł przedstawia konstrukcję oraz realizację nowo powstałej łukowej kładki pieszo-jezdnej w Skoczowie. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Inżynieryjne „IMB – Podbeskidzkie” ze Skoczowa.

Technologie

Wtargnięcie pojazdu jako istotny parametr bezpieczeństwa przy doborze barier ochronnych

Autor prezentuje problemy związane z doborem barier ochronnych, skupiając się na istotnym parametrze bezpieczeństwa, jakim jest wtargnięcie pojazdu (tzw. parametrze VI).

Monitoring konstrukcji mostu podwieszanego i extradosed. Wybrane zagadnienia

Artykuł stanowi podsumowanie ostatnich prac autora związanych z projektowaniem i oceną skuteczności systemu monitorowania konstrukcji mostu podwieszanego i extradosed.

Materiały

Wady i degradacja antykorozyjnych systemów powłokowych. Naprężenia w powłokach

Artykuł stanowi czwartą część cyklu nt. wad i degradacji antykorozyjnych systemów powłokowych (poprzednie części można znaleźć w „Mostach” nr 1/2015, 2/2015 oraz 3/2015). Tym razem analizie poddano naprężenia w powłokach.

Wpływ poziomu sprężenia powłoki na geometryczną trwałość obiektu gruntowo-powłokowego – cz. II

Artykuł prezentuje uwarunkowania sprężenia powłoki na geometryczną trwałość obiektu gruntowo-powłokowego na wybranych przykładach.

Kompozyty cementowe Ductal w konstrukcjach mostowych

Artykuł zawiera przykłady obiektów mostowych z obecnością Ductal w płytach pomostowych i w głównych elementach nośnych.

Recenzja

Dokumentacja projektowa i wykonawcza obiektów w konstrukcji stalowej

Recenzja książki autorstwa E. Urbańskiej-Galewskiej i D. Kowalskiego pt. „Dokumentacja projektowa konstrukcji stalowych w budowlanych przedsięwzięciach inwestycyjnych”.

Diagnostyka

Kompleksowa analiza zagrożenia korozyjnego w mostach betonowych

W artykule przedstawiono sposób porównywania wyników badań, analizy przyczyn i efektów uszkodzeń oraz szacowania łącznych zagrożeń korozyjnych konstrukcji metodą Multi Mapping.

Weryfikacja doświadczalna łożysk mostowych

W artykule przedstawiono wybrane, najistotniejsze zdaniem autora, badania, które decydują o poprawności działania łożysk. Niektóre z tych badań wykraczają poza zakres normy PN-EN 1337, ale omówiono je dlatego, że z wieloletnich doświadczeń prowadzonych przez autora w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów wynika, że są one również istotne dla trwałości łożysk.

Realizacje

Montaż konstrukcji stalowej wiaduktu kolejowego w ciągu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku

W grudniu 2014 r. firma POLWAR zamontowała stalowy, łukowy wiadukt kolejowy WK-2 w ciągu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Montaż wiaduktu został wyróżniony nagrodą „Dzieło Mostowe Roku 2014”. Z uwagi na bardzo ograniczone miejsce na budowie i bardzo duży kąt przecięcia z torami PKP postanowiono zamontować wiadukt na miejsce docelowe poprzez nasunięcie z podwójnym obrotem. Projekt na zlecenie firmy POLWAR wykonało biuro projektowe GTI z Gdańska.

Modernizacja mostu drogowego nad rzeką Drawą w Drawsku Pomorskim

Artykuł przedstawia przebudowę istniejącego mostu żelbetowego zlokalizowanego na drodze krajowej w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie). Przedstawiono modernizację płytowego mostu żelbetowego z zastosowaniem górnej płyty wzmacniającej i przy zmianie układu statycznego.

Na świecie

Kolory w estetyce japońskich mostów stalowych – cz. I

W artykule przedstawiono rozwój i specyfikę idei estetycznych właściwych dla projektowania mostów w Japonii, koncentrując się na kolorystyce mostów stalowych. Nawiązano przede wszystkim do źródeł japońskich oraz prac własnych zrodzonych w Japonii – na Uniwersytecie Tokijskim. W pierwszej części zostały omówione cechy estetyki japońskiej w odniesieniu do kolorów oraz przykłady mostów w kolorystyce białej, szarej i żółtej. W części drugiej zostaną przedstawione mosty w kolorystyce czerwonej, pomarańczowej, niebiesko-zielonej, zielonej, fioletowej oraz łączonej.

Prawo i administracja

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych

Niniejszy tekst opisuje zmiany w przepisach Prawa zamówień publicznych, które weszły w życie w 2014 r. w zakresie definiowania przez zamawiających kryteriów wyboru wykonawcy. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy zmiany w przepisach rzeczywiście okazały się korzystne i jakimi kryteriami starają się dzisiaj posługiwać zamawiający.

Relacje

III Sympozjum Tunel Drogowy pod Martwą Wisłą i Jubileusz 70-lecia Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

9 czerwca 2015 roku w Gdańsku na terenie Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego AMBER EXPO odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom technicznym budowy jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych w naszym kraju – Tunelu Drogowego zlokalizowanego pod Martwą Wisłą. 17 czerwca 2015 r. Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej wraz z przybyłymi gośćmi świętował jubileusz 70-lecia swojego istnienia. W tym dniu odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Wydziału.

Współczesne metody wzmacniania, budowy i przebudowy mostów

9-10 czerwca w Rosnówku k. Poznania odbyła się jubileuszowa, 25. edycja Seminarium „Współczesne metody budowy, wzmacniania i przebudowy mostów” organizowanego przez Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej przy współudziale Oddziału Wielkopolskiego Związku Mostowców RP.

Mosty 2015: infrastruktura strategiczna wymagająca regulacji i W Łodzi o geotechnice

24 czerwca w Wieliczce odbyło się Forum Budowy i Utrzymania Obiektów Inżynieryjnych Mosty 2015. 7-10 lipca 2015 r. w budynku trzech wydziałów Politechniki Łódzkiej dyskutowano o geotechnice.

V edycja Regat Mostowców o Puchar Mostów Gdańsk

18-20 września w Sopocie odbyła się piąta edycja Regat Mostowców o Puchar Mostów Gdańsk.

Mosty na 61. Konferencji Naukowej Krynica

20-25 września odbyła się już 61. edycja Konferencji Naukowej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB – tym razem organizacji podjął się Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij