Największy tunel zatapiany, nowy lider konsorcjum budującego Tunel Średnicowy w Łodzi, ranking polskich spółek budowlanych.

Największy tunel zatapiany

Pomiędzy Danią a Niemcami zostanie wybudowany 18-kilometrowy zatapiany tunel.

Nowy obiekt połączy Europę Środkową z krajami skandynawskimi – zostanie wybudowany między Rødbyhavn w Danii a niemiecką wyspą Fehmarn. Będzie to największy zatapiany tunel na świecie. Jego konstrukcja zostanie posadowiona w wykopie wykonanym w dnie morza. Została ona wybrana spośród czterech wariantów poprowadzenia przeprawy – dwóch typów tuneli i dwóch typów mostów.

Historia budowy tunelu sięga 2008 r., kiedy Dania i Niemcy podpisały traktat państwowy, w wyniku którego ma powstać stałe połączenie między krajami. W latach 2008-2013 prowadzone były badania środowiskowe, które określiły, że budowa obiektu nie zaszkodzi środowisku naturalnemu.

Tunel będzie miał konstrukcję betonową, prefabrykowaną. Będzie posadowiony na głębokości 16 m. Jego długość wyniesie 18 km, a szerokość – 60 m. Znajdą się w nim cztery nawy – po dwie dla transportu kolejowego i samochodowego w obu kierunkach. Przejazd przez tunel ma zająć samochodom ok. 10 minut, a pociągom – ok. 7 minut.

Wykonawcy tunelu podkreślają jego bezpieczeństwo, które będzie równoważne z trasami drogowymi i kolejowymi na otwartym terenie. Zostało to potwierdzone szczegółowymi analizami ryzyka. Bezpieczeństwo mają zapewnić konstrukcja żelbetowa i odpowiednia mieszanka betonowa, która będzie odlewana i utwardzana tak, aby uniknąć naprężeń i pęknięć. Dodatkowo połączenia między poszczególnymi elementami również mają zapobiegać przedostawaniu się wody.

W tunelu ma zostać zapewniona komunikacja przez telefony komórkowe i mobilny internet szerokopasmowy. W sytuacjach awaryjnych będzie można skorzystać z telefonów w punktach alarmowych, które będą umieszczone co 110 m. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2028 r.

Źródło i fot.: femern.com

Nowy lider konsorcjum budującego Tunel Średnicowy w Łodzi

Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego zostało wybrane nowym liderem konsorcjum budującego Tunel Średnicowy w Łodzi, zajmując miejsce Energopolu Szczecin. Zmiana spowodowana jest kłopotami finansowymi dotychczasowego lidera i złożeniem przez niego wniosku o upadłość. Rzecznik Energopolu podkreśla, że sytuacja jest przejściowa, a zmiana lidera ma charakter czasowy. Kłopoty firmy nie wpływają na terminy związane z budową tunelu. Dotychczasowe prace idą zgodnie z planem, m.in. dwie maszyny, które będą drążyły tunel, są już gotowe do transportu z Niemiec do Polski. W Łodzi mają się pojawić pod koniec listopada.

fot. istock

Źródło: radiolodz.pl

Ranking polskich spółek budowlanych

Rok 2018 przyniósł największym spółkom budowlanym przychody na poziomie 33 mld zł, co stanowi wzrost o 11,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Obecnie firmy muszą się zmagać z rosnącymi kosztami działalności, w tym m.in. ze wzrostem cen materiałów i robocizny oraz z brakiem wykwalifikowanych pracowników. Firma Deloitte opublikowała ranking największych spółek budowlanych w Polsce pod względem przychodów w 2018 r. Na pierwszym miejscu znalazła się Grupa Budimex, która zachowała swoją pozycję. Drugie miejsce zajęła Grupa Strabag, a ostatnia na podium jest Skanska S.A. Kolejne spółki, które znalazły się w zestawieniu, to: Grupa PORR, Grupa Erbud, Grupa Unibep, Grupa Polimex – Mostostal, Warbud SA, Grupa Trakcja PRKiI, Grupa Torpol, Grupa PBG, PUT Intercor, Grupa Mirbud, Grupa Mostostal Warszawa, a listę zamyka Eurovia Polska.

Źródło: deloitte.com.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij