Metrostav wydrążyła ponad 1,5 kilometrowy tunel, wzmocniła lokalną drogę i utworzyła wał przeciwlawinowy. Wartość projektu to 17,6 milionów euro.

Prace budowlane prowadzone były na trasie między wioską Veitastrond a miejscowością Hafslo w środkowej Norwegii. Realizacja inwestycji zajęła 2 lata – budowa ruszyła w lipcu 2014 roku, a zakończyła się w listopadzie 2016, natomiast zimowa przerwa w pracach – ze względu na warunki klimatyczne – trwała od grudnia 2014 do czerwca 2015. W Norwegii z uwagi na rzeźbę terenu niezbędne są specjalistyczne realizacje drogowe – łączna długość tuneli wynosi aż 852 km.

Jedyne połączenie komunikacyjne między Veitastrond a Hafslo to 30-kilometrowa droga prowadząca wzdłuż jeziora Veitastrondavatnet. Ze względu na ukształtowanie terenu i warunki klimatyczne w tym rejonie, zimą trasa często była zasypywana przez lawiny, a latem transport uniemożliwiały osuwające się skały. Potrzeba zapewnienia mieszkańcom swobody poruszania się, a także kwestie bezpieczeństwa przyczyniły się do zlecenia przez władze rejonu wydrążenia tunelu w masywie górskim. Za prace trwające 2 lata odpowiedzialna była spółka Metrostav, działająca w sektorze infrastrukturalnym na licznych rynkach w Europie.

Prace tunelowe w Norwegii podjęte przez Metrostav były dla firmy wielkim wyzwaniem – bardzo nieregularną rzeźba terenu oraz liczne lodowce i fiordy znacząco utrudniają realizację projektów infrastrukturalnych w tym kraju. Podczas budowy drogi z Veitastrond do Hafslo – podobnie jak przy realizacji wszystkich naszych projektów – korzystaliśmy z najnowszych dostępnych urządzeń i technologii. Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań przyczyniło się do tego, że prace na terenie Norwegii udało się ukończyć w 2 lata, z uwzględnieniem 7 miesięcznej przerwy zimowej spowodowanej specyficznym klimatem. Do tej pory wydrążyliśmy tunele w wielu europejskich krajach np. w Szwecji, Finlandii czy na Islandii. Realizujemy również projekty w zakresie budowy dróg, budynków użytku publicznego oraz inwestycji mieszkaniowych. Nasza firma jest obecna także w Polsce, gdzie buduje odcinek trasy ekspresowej S7: Koszwały – Nowy Dwór Gdański i przebudowuje ulice Marsa i Żołnierską w Warszawie – mówi Radim Čáp, dyrektor Metrostav Polska.

Źródło: Metrostav Polska


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij