Na dzień 23.06.2017 r. przypada zakończenie budowy drogi ekspresowej S7 między Nidzicą a granicą województwa warmińsko – mazurskiego w Napierkach

Firmy z grupy STRABAG - STRABAG Sp. z o.o. i STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o., wybudowały łącznie ponad 22 km drogi głównej oraz niemalże 23 km dróg serwisowych, o wartości łącznej kontraktowej 400,5 mln zł netto. Projekty zostały zrealizowane dla Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad a za inwestycję odpowiadała GDDKiA w Olsztynie.

- Z dumą oddajemy do użytku kolejną nową drogę ekspresową, którą wybudowaliśmy zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jako generalny wykonawca chciałbym szczególnie podkreślić, że w projekcie znalazły się  nasze innowacyjne rozwiązania – na węźle Nidzica Północ zastosowaliśmy specjalną cichą nawierzchnię – asfalt z dodatkiem gumy, który nie tylko obniży hałas, ale również zabezpieczy drogę przed pękaniem podczas niskich temperatur. Nowa droga poprawi bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników – mówi Alfred Watzl, CEO, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.

Realizacja

Inwestycja objęła wybudowanie dwujezdniowej, bezkolizyjnej drogi ekspresowej S7, na odcinku Nidzica - Napierki. Oprócz tego odcinka, roboty drogowe dotyczyły dróg serwisowych, czterech węzłów komunikacyjnych oraz pobocza, jak również dziewięciu wiaduktów drogowych mieszczących się nad droga ekspresową i pięciu wiaduktów znajdujących się w ciągu drogi. Robotami objęte zostały także dwa mosty, jeden przejazd gospodarczy i most ekologiczny dla dużych zwierząt, którego szerokość wynosi 98 metrów.

Realizacja została podzielona i obejmowała dwa odcinki. Pierwszy z nich to 9,1 – kilometrowy odcinek Nidzica Północ (z węzłem) -Nidzica Południe (z węzłem), który wybudowany został przez STRABAG Sp. z o.o. Budowa drugiego odcinka, o długości 13,6 kilometra- Nidzica Południe (bez węzła) –Napierki, została wykonana przez STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.

W obszarze drogi wzniesiono również infrastrukturę związaną z ochroną środowiska, która obejmuje 28 betonowych i 28 stalowych przepustów oraz 102 przepusty polietylenowe.

W ramach zabezpieczeń, łącznie zamontowano 48 tys. Metrów ogrodzeń i blisko 87 tys. Metrów barier ochronnych.

Nowe technologie

W realizacji budowy drogi ekspresowej S7, znalazł się również odcinek testowy, wykonany z wykorzystaniem specjalnej technologii, a mianowicie nawierzchni bitumicznej SMA z asfaltu modyfikowanego gumą. Powierzchnia, na jakiej zastosowano to rozwiązanie to 7 tys. metrów kwadratowych. Równomierność nawierzchni zapewnił specjalny podajnik mieszanki mineralno- asfaltowej, co przełoży się bezpośrednio na komfort jazdy samochodem.

Korzyści dla regionu

Poprawa dostępności komunikacyjnej, zmniejszenie negatywnych oddziaływań na środowisko, jak również poprawa bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców regionu, to niektóre z korzyści, jakie niesie za sobą budowa tej ważnej arterii komunikacyjnej. Droga ekspresowa S7 łączy, bowiem trójmiasto z Warszawą i południem kraju, a odcinek Nidzica – Napierki, która łączy się z wcześniej oddanym do użytku odcinkiem Olsztynek – Nidzica, wpłynie znacznie na skrócenie czasu przejazdu poprzez przeniesienie ruchu pojazdów poza tereny zabudowane.

Inwestycja w liczbach i detalach

GENERALNY WYKONAWCA:  

STRABAG Sp. z o. o., STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.

WARTOŚĆ inwestycji całościowa:

Odcinek 1:  ok 186,5  mln PLN netto

Odcinek 2:  ok 214 mln PLN netto

TERMIN REALIZACJI: 

3/2015- 6/2017

ZAMAWIAJĄCY:  

GDDKiA,  

Podmiot odpowiedzialny za realizację:  GDDKiA Oddział w Olsztynie

KONTRAKTY W LICZBACH:

 • ponad 22 km drogi ekspresowej
 • ok 23 km dróg serwisowych
 • 10 wiaduktów drogowych nad trasą ekspresową
 • 5 wiaduktów w ciągu drogi
 • 2 mosty
 • przejazd gospodarczy
 • przejście ekologiczne dla dużych zwierząt
 • 28 betonowych przepustów
 • 28 stalowych przepustów
 • 102 przepusty polietylenowe
 • ok 87 tys. m barier ochronnych
 • ok. 48 tys. m ogrodzeń 

Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 roku. Przy zatrudnieniu ok. 4,5 tys. pracowników, roczne obroty Grupy wynoszą ok. 800 mln EUR.

Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.pl

Źródło: materiały prasowe

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij