Trwają prace przy obiektach inżynierskich w ciągu trasy S5, która połączy Bydgoszcz z Poznaniem. Powstają nowe wiadukty, mosty i przejścia dla zwierząt. Za prace odpowiada m.in. firma „Gotowski”.

- Prace przy wszystkich obiektach prowadzone są niemal równocześnie. Najbardziej zaawansowane roboty prowadzone są w okolicach Szubina i Kowalewa. Trwa tam betonowanie  płyt wiaduktów, które umożliwią w przyszłości przejazd nad trasą S5 w ciągu lokalnych dróg w kierunku miejscowości Smolniki (WD5-8) oraz Mąkoszyna (WD5-9). Powstaje też nowy most nad rzeką Gąsawką w ciągu zarówno drogi ekspresowej jak i istniejącej drogi krajowej (MS5-11 i MS5-11a).Trwa tam wykonywanie fundamentów i przyczółków wraz z podporami – wyjaśnia dyrektor zarządzający w firmie „Gotowski”, Paweł Pietraszak.

Obiekt mostowy powstaje też nad lokalną strugą w okolicach Szubina (MS5-7). Budowane są też przepusty dla zwierząt. Konstrukcja taka wznoszona jest między innymi pomiędzy terenami leśnymi w pobliżu miejscowości Sobiejuchy (PG5-12a i PG5-12b). Prace remontowe  prowadzone są przy istniejących obiektach nad obwodnicą Szubina, które wybudowano w 2007 roku. Są to konstrukcje od początku dostosowane do przekroju drogi dwujezdniowej (min. WD5-1 – wjazd do Szubina,  WD5-4 – w ciągu drogi wojewódzkiej nr 246 Szubin-Łabiszyn). Prace przy mostach i wiaduktach na ważnym odcinku trasy ekspresowej zakończą się w IV kwartale 2018 roku.

Obecnie wszyscy wykonawcy starają się zrealizować możliwie największy zakres prac przed zbliżającą się zimą. Dużym wyzwaniem przy budowie odcinka trasy S5 z Szubina do Żnina jest często dostawa  materiałów budowlanych i dojazd maszyn. Teren jest grząski i tymczasowe drogi nie zapewniają dobrej nośności. Prowadzenie prac inżynieryjnych w wykopach (np. przy fundamentach wszystkich obiektów) jest możliwe często tylko dzięki użyciu igłofiltrów – specjalnych systemów zaprojektowanych do obniżania poziomu wód gruntowych.

Zgodnie z opracowanym projektem aglomerację trójmiejską, bydgoską i poznańską za dwa lata łączyć ma nowa dwujezdniowa droga ekspresowa S5. Zadanie polegające na budowie dwujezdniowej trasy szybkiego ruchu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego  zostało podzielone na 7 odcinków. Jednym z pierwszych,  na którym  rozpoczęły się prace budowlane,  jest  19-kilometrowy fragment trasy pomiędzy Szubinem i Żninem. Przetarg na to zadanie wygrało konsorcjum, któremu lideruje firma Trakcja PRKiI SA. Za budowę obiektów inżynierskich jako podwykonawca kwalifikowany odpowiadać będzie firma „Gotowski”. Najważniejszym elementem nowej trasy będą 3 nowe węzły drogowe  (Szubin Południe, Pałuki i Żnin Północ) oraz rozbudowany węzeł Szubin Północ. Na trasie zaplanowano również szereg wiaduktów w ciągu dróg lokalnych oraz dwa przejścia dla zwierząt.

 

Warto wiedzieć

Droga ekspresowa S5 to jedna z największych inwestycji realizowanych w kraju. Trasa biegnąca z południa w kierunku północnym spinać będzie cztery wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk, stając się tym samym jedną z głównych dróg o podstawowym charakterze dla gospodarki kraju. W budowie znajduje się 130-kilometrowy odcinek od autostrady A1 w Nowych Marzach koło Grudziądza do Mielna na granicy z Wielkopolską. Wartość całego kontraktu to 2,5 mld zł.


Inwestor:

  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Wykonawca odcinka Szubin-Żnin:

Konsorcjum:

  • Trakcja PRKiI SA (lider)
  • Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor (partner)

Podwykonawca kwalifikowany:

  • Firma „Gotowski"

Zdjęcia z realizacji prac: http://s5szubin-jaroszewo.pl/listopad-2017-zdjecia-lotnicze#

Źródło: informacja prasowa firmy "Gotowski"

 


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij