Beton jest materiałem już ponad sto lat powszechnie stosowanym na terenie Polski, także do budowy mostów. Teraźniejszość i przyszłość – którą można przewidzieć – wskazują, że nie będzie inaczej. Zastosowanie betonu w mostownictwie jest coraz większe.

Beton jest materiałem, który ma mniej korzystny stosunek wytrzymałości f do gęstości niż stal. To ogranicza jego zastosowanie do budowy mostów z przęsłami bardzo dużych rozpiętości (wiszące, podwieszone). Ta tendencja może się jednak zmieniać i się zmienia na korzyść betonu, czemu dowodzą podane przykłady z Polski i świata. Szanse na dalszy rozwój stwarza nie tylko uzyskiwanie betonów o coraz to korzystniejszych parametrach mechanicznych, ale także betonów architektonicznych i „inteligentnych” (samoczyszczące, z pamięcią kształtu), chociaż te ostatnie nie są jeszcze w Polsce stosowane. Ważne jest przekonanie inwestorów, wykonawców i projektantów, że stosowanie betonów nowej generacji nie nastręcza już istotnych problemów.

Artykuł został opublikowany w wydaniu 1/2018, str. 36-39.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij