Budowa mostu na Bugu i modernizacja stacji w Małkini oraz torów pomiędzy Sadownem a Czyżewem to najważniejsze prace realizowane obecnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na linii Warszawa – Białystok.

Dotychczasowy jednotorowy odcinek Prostyń Bug – Małkinia będzie dwutorowy. Podobnie zaplanowano nowy most nad rzeką Bug. Znacznie ułatwi to przejazd pociągów, który dotychczas był ograniczony przez jazdę jednym torem.

 

Nowa przeprawa na Bugu będzie miała konstrukcję łukową złożoną z dwóch stalowych mostów osadzonych na wspólnych przyczółkach i żelbetowych podporach. Powstający 300-metrowy obiekt umożliwi szybszy przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 160 km/h (czyli o 40 km/h szybciej niż obecnie). Kursować będą mogły także cięższe składy towarowe o nacisku 221 ton/oś.

 

Aktualnie trwa budowa pierwszego mostu, który w przyszłości ma obsłużyć ruch pociągów odbywający się po obecnym starym moście kratownicowym. Kolejnym etapem będzie rozbiórka starego mostu i budowa drugiej przeprawy. Każdy z nowych mostów będzie miał pięć efektownych 60-metrowych przęseł wysokich na 12 m i będzie jednocześnie pełnił funkcję przejścia dołem dla zwierząt.

 

Na odcinku Sadowne – Czyżew przebudowanych zostanie ponad 70 km torów i sieci trakcyjnej. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia sterowania i wybudowane lokalne centrum sterowania w Małkini oraz dodatkowe urządzenia na przejazdach kolejowo – drogowych. Linia będzie dostosowana do prędkości 160 km/h dla pociągów pasażerskich i 120 km/h dla składów towarowych. Zakończenie modernizacji odcinka Sadowne - Czyżew planowane jest na koniec 2019 r. Wartość prac na odcinku Sadowne - Czyżew wynosi ponad 521 mln zł netto, z czego 397 mln zł netto to dofinansowanie ze środków Funduszu „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF).

 

Źródło: informacja prasowa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij