Pierwszy nabór wniosków w ramach Programu Mosty dla Regionów ruszy 16 sierpnia 2018 roku. Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów inwestycji.

Co, gdzie i jak? Rusza nabór dla samorządów

Samorząd będzie mógł przeznaczyć rządową dotację na przygotowanie dokumentacji projektowej, czyli na:
∙ opracowanie dokumentów zgodnie z wymaganiami przepisów środowiskowych,
∙ opracowanie projektu budowlanego, w tym niezbędnej dokumentacji technicznej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Samorządy, które zgłoszą się do nas, mogą liczyć na dofinansowanie nawet 80 proc. wartości inwestycji – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Przed samorządami postawiono kilka warunków, między innymi:
∙ dokumentacja, która powstała dzięki dofinansowaniu musi być gotowa do 31 grudnia 2022 roku,
∙ przygotowanie dokumentacji nie może być dofinansowane z funduszy unijnych, norweskich, szwajcarskich ani z budżetu państwa,
∙ budowa mostu zacznie się najpóźniej 3 lata po wydaniu pozwolenia na budowę lub zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Wszystkie potrzebne dokumenty – ogłoszenie, wniosek, kryteria oceny - są od dzisiaj na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które będzie przyjmować wnioski. Nabór jest otwarty dla wszystkich chętnych samorządów, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Potrwa do 29 marca 2019 roku.

21 mostów na początek

W programie znalazło się 21 priorytetowych, rekomendowanych przez rząd, inwestycji, które po analizach wytypowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju:
∙ 5 przepraw na Wiśle,
∙ 5 na Warcie,
∙ 2 na Bugu,
∙ 4 na Odrze,
∙ po 1 przeprawie na Narwi, Sanie, Noteci, Pilicy i rzece Elbląg.

Wskazane przez nas mosty są, zdaniem rządu, szczególnie ważne dla poprawy spójności sieci dróg samorządowych. Niemniej jednak decyzja o realizacji inwestycji zależy od samorządowców – wyjaśnił wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, który w resorcie pilotuje program mostowy.

Program potrwa do 2025 roku. Na chwilę obecną na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych.

Tekst: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij