Między dwoma chińskimi miastami - Hongkongiem i Makau - otwarto najdłuższy obecnie morski most na świecie.

Mierzy on 55 kilometrów i ma skrócić podróż między miastami z 3 godzin do 30 minut. Szacuje się, że z mostu może korzystać nawet 68 milionów osób, które mieszkają w okolicznych miastach w rejonie tzw. chińskiej Doliny Krzemowej, czyli w regionie delty Rzeki Perłowej. Most ma jednak służyć głównie transportowi biznesowemu, ciężarówkom i autokarom. Prywatne osoby będą mogły przemieszczać się po moście po wykupieniu przepustki.

Most kosztował około 20 mld dolarów. Jego otwarcie opóźniło się o dwa lata - pierwotnie miał być oddany do użytku w 2016 r. Przeciw budowie protestowali ekolodzy, którzy uważają, że most narusza lokalny ekosystem. Ich zdaniem budowa mostu przyczyniła się nieodwracalnie do do zmniejszenia populacji białych delfinów. Z kolei działacze na rzecz autonomii Hongkongu uważają, że most zwiększy wpływ władz centralnych na region. Krytycy wskazują również na wysoki koszt budowy, podczas gdy Hongkong zmaga się z brakiem mieszkań socjalnych czy rozszerzającą się biedą. Kolejne kontrowersje dotyczyły standardów bezpieczeństwa podczas budowy - 7 robotników zmarło, a 275 zostało rannych. Urzędnicy tłumaczyli to niewystarczającą siłą roboczą i ukarali kilku podwykonawców karami.

Projektanci mostu zapewniają, że konstrukcja jest odporna na trzęsienia ziemi na poziomie 8 w skali Richtera, tajfun czy kolizję ze statkiem. Do budowy zużyto 400 000 ton stali - 4,5 raza więcej niż przy budowie mostu Golden Gate w San Francisco. W ramach projektu stworzono również tunel o długości 6,7 km, aby uniknąć przecięcia szlaku wodnego na rzece. Tunel znajduje sie pomiędzy dwoma sztucznie stworzonymi wyspami, z których każda ma 100 000 metrów kwadratowych.

 

 Źródło: tvn24bis.pl, wprost.pl, cnn.com

Zdjęcia: istock


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij