Studenci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki zaprojektowali zwijaną kładkę.

Kładka jest obiektem, który może funkcjonować w nietypowych miejscach, np. w okolicy rzek czy nabrzeży. Podobna myśl o projektach składanych budynków pojawia się również np. w wojsku – żołnierze mogą dzięki temu stacjonować w trudno dopstępnych miejscach, np. na pustyni. Konstruktorzy widzą również przyszłość dla swojego projektu w takich miejscach jak np. ogrody botaniczne, ponieważ kładka, poza swoimi walorami użytkowymi, jest również atrakcyjna pod względem estetycznym.

Kładka stworzona przez studentów ma 3,35 m długości i 0,5 m szerokości i jest w stanie utrzymać ciężar do 200 kg. Składa się z 8 segmentów poruszanych przez 14 siłowników sterowanych elektronicznie i zasilanych prądem stałym. Poszczególne elementy działają pojedynczo – każdy segment składa się dopiero po zakończeniu pracy poprzedniego. Konstrukcja wykonana jest ze stalowych profili i drewnianych podestów.

Projekt stanowi połączenie wiedzy z kilku dziedzin: budownictwa, mechaniki i architektury. Autorzy to inż. Michał Pyza i inż. Piotr Roszkowski, oraz Tomasz Tatara, odpowiedzialny za elektronikę. Opiekunami byli dr inż. Henryk Ciurej oraz mgr inż. Michał Betlej z WGiG. Prace nad modelem trwały 1,5 roku.

 

 

Żródło i fot: AGH


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij