W ostatnim czasie przeprowadzono próby obciążeniowe trzech obiektów na modernizowanej linii kolejowej E30 Katowice – Kraków na odcinku Kraków Łobzów – Kraków Mydlniki. Na trasie przewidzianych jest kilka wiaduktów.

W ostatni weekend października sprawdzane były dwa wiadukty i przejście podziemne. Były to próby dynamiczne, z wykorzystaniem przejazdu 115-tonowej lokomotywy.

Pierwszy obiekt znajduje sie nad ul. mjra Łupaszki. W kwietniu oddano do użytku pierwszy fragment nowoczesnej żelbetowej konstrukcji, a w październiku zakończyła się budowa kolejnej części. Drugi wiadukt znajduje się w rejonie ul. Armii Krajowej. Znajduje się tam również przejście podziemne. Nowy wiadukt jest szerszy od poprzedniego, dzięki czemu znalazło się miejsce na bezpieczny chodnik. Ruch pod wiaduktem będzie dwukierunkowy, a nie jak dotychczas wahadłowy. Na nasypie przy ul. Armii Krajowej budowany jest też nowy węzeł komunikacyjny mający połączyć kolej aglomeracyjną z komunikacją miejską. Na nowoczesnym przystanku powstaną cztery perony i szerokie przejście podziemne.

Kolejny wiadukt jest nad ul. Zielony Most. Konstrukcja obiektu jest gotowa, trwają prace przy budowie chodników i drogi. Opóźnia je jednak nieuwzględniona na mapach kanalizacja, która wymaga dodatkowych prac i uzgodnień. Wykonawca szacuje, że drogę uda się oddać do użytku w połowie listopada.

Prace inwestycyjne trwają niemal na całej długości trasy Kraków – Katowice. Inwestycja ma kosztować ok. 2 mld zł, w tym na modernizację na odcinku Kraków Łobzów - Kraków Mydlniki przeznaczono 250 mln zł.  W planach jest, aby już w 2020 r. pociągi między tymi miastami pojechały z prędkością 160 km/h.Źródło i fot.: PKP Polskie Linie Kolejowe


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij