W 2022 r. planowane jest otwarcie tunelu między wyspami Wolin i Uznam, mającego usprawnić przeprawę między nimi.

Świnoujście to jedyne polskie miasto leżące na wyspach. Między dwiema największymi, czyli Wolinem i Uznamem, można się przemieszczać jedynie promami. Jest to sytuacja niewygodna dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Dodatkowo podczas niekorzystnej pogody miasto bywa odcięte od lądowej części kraju, co zagraża jego bezpieczeństwu. 

We wrześniu 2018 r. została podpisana umowa na budowę tunelu pod rzeką Świną. Rozpoczęcie drążenia tunelu jest planowane na 2021 r., natomiast zakończenie budowy i oddanie tunelu do użytku – na 2022 r. Tunel będzie wykonany maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Ma mieć długość 1,44 km. Długość całego budowanego odcinka będzie wynosić 3,2 km, a łączna szerokość jezdni 11 m. Obecnie trwają prace projektowe.

Wykonawcą tunelu jest konsorcjum, w którym znajdują się m.in. firma Porr czy Energopol Szczecin. Wartość projektu to 793 tys. zł. Inwestorem jest miasto Świnoujście, natomiast szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest inwestorem zastępczym.

Źródło: gddkia.gov.pl, swinoujscie.pl, tunel-swinoujscie.pl
Fot.: gddkia.gov.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij