Pociągi kursujące po Centralnej Magistrali Kolejowej z Warszawy w kierunku Krakowa i Katowic będą mogły przyspieszyć.

Na trasie Idzikowice – Opoczno Południe przebudowane zostaną 4 wiadukty i 10 przepustów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości 45 mln zł, finansowanie ze środków budżetowych. Rozpoczęcie prac planowane jest w lutym.

Projekt „Modernizacja 14 szt. obiektów inżynieryjnych wraz z przebudową dróg technologicznych na szlaku Idzikowice - Opoczno Płd.” jest realizowany w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II”. Inwestycja jest finansowana ze środków krajowych.

Modernizacja obejmie 14 obiektów na szlaku łączącym stacje Opoczno Południe i Idzikowice. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii oraz oferta przewozowa, a także bezpieczeństwo podróży.

Trzy nowe wiadukty powstaną w Opocznie: nad ul. Torową; nad linią kolejową Łódź Kaliska – Dębica i drogą gruntową; nad ulicą Piotrowską (w ciągu drogi wojewódzkiej). Czwarty wiadukt znajduje się nad obwodnicą Opoczna (droga krajowa nr 12).

Obiekty będą dostosowane do przejazdu pociągów z prędkością powyżej 200 km/h (obecnie 160 km/h). Na szlaku Opoczno Południe – Idzikowice przebudowanych zostanie również 10 przepustów. Prace potrwają do końca roku, a w 2020 r. rozpocznie się przebudowa dróg technologicznych wzdłuż linii kolejowej. Są one niezbędne do szybkiej reakcji w przypadku ewentualnych usterek występujących na linii kolejowej.

Równocześnie z pracami na szlaku kolejowym będzie przeprowadzona modernizacja stacji w Idzikowicach. Wykonawcą jest konsorcjum firm INTOP Warszawa Sp. z o.o. i Serso Sp. z o.o., a wartość inwestycji to 45 mln zł netto. W listopadzie 2018 r. rozpoczęła się modernizację stacji technicznej w Idzikowicach. Demontowana jest stara infrastruktura w pięciu torach. Trwają prace przy budowie instalacji kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Po przebudowie stacja będzie przystosowana do przejazdu pociągów z prędkością 200 km/h, a docelowo nawet 250 km/h. Pociągi towarowe pojadą z prędkością 120 km/h. Na Centralnej Magistrali Kolejowej kończą się również prace na stacji Opoczno Południe.

Źródło i fot.: PKP PLK S.A.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij