W ramach projektu RaCER po raz drugi odbywają się testy sterowania robotem mobilnym realizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Celem tegorocznej Kampanii Testowej jest przeprowadzenie eksperymentów różnej metodologii sterowania robotem podczas jazdy oraz manipulacji ramieniem robotycznym z uwzględnieniem opóźnień występujących w komunikacji na drodze Ziemia – Księżyc. Testy są realizowane w jednej z największych kopalni bazaltu w Polsce, której struktura geologiczna jest zbliżona do struktur geologicznych występujących w miejscach planowanych lądowań i eksploracji na Księżycu.

PIAP Space we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP realizuje projekt RaCER (Rover Speed Characterisation for Lunar Exploration) dla ESA. Kampania testowa jest jednym z elementów działań, której wyniki posłużą przy opracowaniu koncepcji misji HERACLES (Human Enabled Robotic Architecture and Capability for Lunar Exploration and Science). Misja zaplanowana jest na drugą połowę lat dwudziestych XXI wieku. Jej głównym celem jest sprowadzenie próbki gruntu księżycowego na Ziemię oraz budowa bazy księżycowej z materiału pozyskanego na naturalnym satelicie Ziemi. 

Głównym celem obecnie realizowanego projektu RaCER jest scharakteryzowanie maksymalnej bezpiecznej prędkości teleoperowanego łazika podczas eksploracji Księżyca poprzez przeprowadzenie szeregu kontrolowanych eksperymentów. W tym celu obszar na terenie kopalni został przekształcony w taki sposób, aby wiernie odzwierciedlać krajobraz księżycowy, w którym przyszłe łaziki będą operować. Podczas testów jako łazik wykorzystany jest robot mobilny ciężkiej klasy PIAP IBIS®, który jest przeznaczony do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. Przeprowadzone testy pozwolą na  zweryfikowanie  różnych strategii sterowania podczas jazdy robotem oraz manipulacji ramieniem robotycznym. Kluczowe znaczenie dla realizowanych testów ma opóźnienie komunikacyjne pomiędzy stacją kontroli a łazikiem wynikające z odległości Ziemia – Księżyc, które może sięgać aż 5 sekund.

Kampania testowa odbywa się w kopalni bazaltu w Wilkowie na Dolnym Śląsku. Miejsce zostało wybrane ze względu na posiadanie odpowiedniego kruszywa, infrastruktury oraz zaplecza niezbędnego do przeprowadzenia prac. PGP „BAZALT" SA wpisuje się doskonale w postawione wymagania i pozwala na zaprojektowanie oraz stworzenie środowiska księżycowego przypominającego księżycowy krater Schrödingera, który jest celem misji HERACLES. Kampania Testowa realizowana wspólnie przez PIAP Space, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, firmę TRASYS  oraz  PGP „BAZALT” S.A. jest projektem badawczym, którego wyniki posłużą do opracowania rozwiązań dla przyszłych misji ESA.

Źródło: piap-space.com
Fot.: S. Puchalski, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij