W ostatnich dniach pozytywną ocenę w ramach programu Mosty dla Regionów Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju otrzymały dwa mosty: przeprawa Kozienice-Maciejowice oraz most Perlejowo-Jabłonna Lacka.

Most Kozienice-Maciejowice otrzymał od Ministerstwa pozytywną ocenę i może się ubiegać o dofinansowanie na przygotowanie dokumenatacji. Przeprawa ma się znaleźć pomiędzy Antoniówką Świerżowską a Świerżami Górnymi. Powiat garwoliński w porozumieniu z powiatem kozienickim i gminami Kozienice i Maciejowice wnioskują o 23,4 mln zł dofinansowania na przygotowanie dokumentacji. Jej całkowity koszt ma wynieść 31,8 mln zł, a budowa mostu 650 mln zł. Obecnie na Wiśle między Dęblinem a Górą Kalwarią nie ma mostu, kursuje jedynie prom. Budowa mostu ma znaczenie strategiczne. W bliskim sąsiedztwie znajduje się jeden z największych pracodawców w regionie – Elektrownia Kozienice. Nowa przeprawa wpłynie również na zwiększenie przewagi konkurencyjnej innych przedsiębiorstw zlokalizowanych w regionie.

Most Perlejewo-Jabłonna Lacka na Bugu otrzymał 1,2 mln zł dofinansowania dla dokumentacji, o które wnioskowali wspólnie powiat siemiatycki, powiat sokołowski, gmina Jabłonna Lacka i gmina Perlejewo. Całkowity koszt dokumentacji ma wynieść 1,6 mln zł, a koszt budowy 91,5 mln. Przeprawa ma na celu stworzenie połączenia komunikacyjnego, które usprawni podróże, a także wzmocni powiązania społeczne i gospodarcze oraz przyczyni się do rozwoju nadbużańskiej turystyki – Bug jest bardzo popularną atrakcją dla wędkarzy i miłośników spływów kajakowych. Most ma połączyć miejscowości Krzemień Wieś z miejscowością Granne. Istniejąca tu niegdyś przeprawa stanowiła element Wielkiego Gościńca Litewskiego i była główną drogą Rzeczypospolitej Obojga Narodów łączącą obie stolice – Warszawę i Wilno. Ostatni istniejący  w tym miejscu most został zniszczony w roku 1920.

Dotychczas już 75 samorządów złożyło wnioski o dofinansowanie do przygotowania dokumentacji. Rząd przeznaczył na ten cel łącznie 2,3 mld zł. Dofinansowanie można otrzymać do 80% wartości inwestycji. W programie wyszczególniono 7 miejsc rekomendowanych, które oceniane będą w pierwszej kolejności. Są to mosty na rzekach: Noteć (gmina Czarnków), Warta (w okolicy Konina – pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk), Odra (pomiędzy gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), San (gmina Jarosław), a także te, które niedawno otrzymały pozytywne oceny – most na Bugu (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lacka) i na Wiśle (w okolicy Kozienic i Maciejowic).


Źródło: www.gov.pl
Fot.: istock


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij