Zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Tomasza Siwowskiego opracował Katalog typowych konstrukcji obiektów mostowych i przepustów. Dokument uzyskał rekomendację ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

- Prezentowany dziś Katalog typowych konstrukcji obiektów mostowych i przepustów jest kompleksową bazą wiedzy dla projektantów, wykonawców i zarządców dróg na temat konstrukcji tego typu, która znacząco ułatwi ich projektowanie i budowę, a tym samym pozwoli na obniżenie ich kosztów. Liczę, że będzie on szczególnie przydatny dla zarządców dróg samorządowych przy realizacji inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych – powiedział minister A. Adamczyk.

Dokument zawiera ponad 50 typowych projektów mostów i przepustów dla dróg wszystkich kategorii. Powstał w wyniku spełnienia jednego z postulatów  Komitetu Sterującego ds. optymalizacji procesu realizacji inwestycji drogowych i nową jakością w procesie projektowania i budowy dróg w Polsce, które zostały przedstawione w 2016 r. Przy jego opracowaniu wykorzystano rozwiązania stosowane w ostatnich latach w inwestycjach realizowanych nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Katalog można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Infrastruktury.

- Katalog pozwoli wszystkim uczestnikom procesu budowlanego na oszacowanie kosztów realizacji danej inwestycji, a także jej późniejszego utrzymania. To także swoisty elementarz dla zarządców dróg samorządowych w zakresie projektowania, budowy i utrzymania mostów – podkreślił prof. T. Siwowski. 


Źródło i fot.: www.gov.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij