5-7 czerwca 2019 r. w Wiśle odbyło się XXVI Sympozjum Cynkownicze PTC. Tematem tegorocznego spotkania było „Cynkowanie w świecie zmian”.
Polskie Towarzystwo Cynkownicze powstało w 1994 roku – w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. Zrzesza obecnie ponad 60 firm z branży cynkowania ogniowego oraz przedsiębiorstwa i instytucje naukowe. Główne cele organizacji to integracja polskiej branży cynkowniczej oraz wspólne działania jej członków na rzecz rozwoju branży i popularyzacji metody cynkowania ogniowego.
5 czerwca podczas Walnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zebrania Członków PTC odbyły się wybory. Na stanowisku prezesa zarządu pozostał Jacek Zasada (Ocynkownia Śląsk Sp. z o.o.). Wybrano także nowy zarząd. Wiceprezesami zostali: Janusz Łuczak (Inofama S.A.), Piotr Ruszkowski (Metaltech Cynkownia Sp. z o.o.), Jarosław Kwiatkowski (TERMETAL Piotr Glaner sp.k.), a sekretarzem Maria Siek (Mostostal Siedlce Sp. z o.o. Sp. k.). Do Komisji Rewizyjnej wybrano Elżbietę Cyrankę (CHEM-PROTECT Elżbieta Cyranka) i Andrzeja Konwisarza (TERMETAL Piotr Glaner sp.k.), a przewodniczącym został Stanisław Gutteter.
Prezes Jacek Zasada podsumował ubiegły rok. Zaprezentował najważniejsze działania i wydarzenia branżowe organizowane przez Polskie Towarzystwo Cynkownicze oraz takie, w których Stowarzyszenie brało udział. Sprawozdanie zarządu oraz sprawozdanie finansowe Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego w głosowaniu jawnym zostało zatwierdzone jednogłośnie przez Walne Zgromadzenie Członków PTC. Zarząd PTC otrzymał absolutorium za rok 2018.
W tegorocznym sympozjum wzięło udział ponad 130 osób z ponad 70 firm oraz placówek naukowych, nie tylko będących Członkami PTC, ale także z firm i instytucji współpracujących z członkami stowarzyszenia. Ważnym punktem wydarzenia było uhonorowanie złotą odznaką Lucjana Grębowicza za zasługi i wkład w rozwój Towarzystwa Cynkowniczego.
Drugi dzień Sympozjum obfitował w dużą ilość wykładów i prezentacji. W swoim wystąpieniu prezes Jacek Zasada pokazał, że pośród wielu globalnych zmian, takich jak: wzrost ludności, urbanizacja, brak wody, konsumpcjonizm, niestabilność rynków walutowych, dezinformacja cynkowanie ma swoją szansę na dalszy rozwój jako technologia SMART, a więc atrakcyjna, konkretna i opłacalna dla użytkownika.
Wśród prezentowanych tematów znalazły się m.in. kluczowe problemy europejskich cynkowników, identyfikacja poziomu korozyjności atmosfery w otoczeniu dróg, zmiany w podstawowej normie zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji stalowych PN-EN ISO 12944:2018, zmiany w legislatywach słowackich, czeskich i europejskich, technologie ogrzewania gazowego w piecach cynkowniczych, parametry warunkujące pracę pieca cynkowniczego oraz ich wpływ na wydajność procesu cynkowania.
- 25 lat działalności Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego to sporo, ale szczególnie 15 ostatnich lat to okres burzliwego rozwoju naszej branży. Dość powiedzieć, że obecnie jesteśmy trzecim rynkiem w Europie, po Niemczech i Wielkiej Brytanii, w ilości ocynkowanych konstrukcji. Oczywiście duża część jest sprzedawana na Zachód, bowiem Polska jest znaczącym wytwórcą i eksporterem. Rozwój branży zawdzięczamy nie tylko budowie nowych zakładów, ale też rosnącej świadomości ochrony antykorozyjnej wśród wykonawców i inwestorów – podsumował prezes PTC.