Eksperci coraz częściej wypowiadają się o większym wykorzystaniu metody druku 3D w branży budowlanej. Drukarki 3D są w stanie tworzyć proste domy modułowe, a nawet elementy metalowych mostów.

Wykorzystanie drukarek 3D w budownictwie może przyczynić się do redukcji kosztów operacyjnych i automatyzacji części prac. Amerykańscy naukowcy już tworzą projekty inwestycji, w których użyte zostaną drukarki 3D – m.in. do budowy baraków wojskowych czy domów niskobudżetowych. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven w ramach Project Milestone chcą wznieść osiedle pięciu drukowanych domów jednorodzinnych, co ma im pozwolić zapoznać się z technologią wysokiej powtarzalnej jakości i wypracować procesy i rozwiązania, które później będzie można wykorzystać w praktyce.

Holenderski start-up opracował maszynę, która może z kolei drukować elementy stalowe. Ich prototypowe przęsło mostu zostanie zamontowane na jednym z amsterdamskich kanałów.

Również polskie uczelnie dostrzegają potencjał nowej technologii. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie stworzył prototypowy model drukarki 3D, który może drukować niewielkie elementy konstrukcyjne, takie jak np. ściany, słupy czy elementy małej architektury.

Obecnie druk 3D jest jeszcze w fazie projektów pilotażowych, jednak szacuje się, że wartość globalnego rynku technologii druku 3D na potrzeby branży budowlanej do 2023 roku wzrośnie do 314 mln dol.

Źródło: newseria.pl
Fot.: istock


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij