Budowa obwodnicy Bolkowa to jedno z ważniejszych zadań drogowych na Dolnym Śląsku. Rozpoczęły się główne prace związane z połączeniem jej z siecią istniejących dróg.

Na połączeniu z ulicą Jeleniogórską powstaje bezkolizyjny węzeł, który umożliwi zjazd z estakady w kierunku drogi krajowej na Jelenią Górę. W Wierzchosławicach budowane jest rondo i skrzyżowanie skanalizowane. Przejezdne są już: skrzyżowanie z ulicą Wysokogórską i zmodernizowany odcinek drogi krajowej nr 5 od Bolkowa do węzła na trasie S3.

Nowa obwodnica stanie się wkrótce fragmentem drogi krajowej nr 5 łączącej m.in. Bydgoszcz, Poznań i Wrocław oraz drogi krajowej nr 3 komunikującej m.in. Szczecin, Legnicę i Pragę. Obie drogi stanowią też międzynarodowe korytarze transportowe (TEN-T). Kierowcy podróżujący w kierunku Jeleniej Góry oraz przejść granicznych w Lubawce i Jakuszycach ominą dzięki tej inwestycji centrum historyczne miasta. Warto dodać, że inwestor – GDDKiA planuje również przebudowę dalszego odcinka tej trasy w kierunku Jeleniej Góry. Firma Kobylarnia S.A. buduje obwodnicę o długości około 7,8 km, w tym budowa trasy po nowym śladzie wynosi ok. 5,7 km.

- Zaawansowanie prac zbliża się do 80 procent – mówi prezes firmy Kobylarnia S.A. Andrzej Ładyński. – Zakończyliśmy już główne prace na modernizowanym, ponaddwukilometrowym odcinku drogi krajowej nr 5 pomiędzy Bolkowem a węzłem na trasie ekspresowej S3. Przebudowana droga ma klasę drogi głównej ruchu przyspieszonego GP. Od 2 sierpnia ten fragment jest przejezdny. Jednocześnie wykonywany jest szereg prac związanych z połączeniem nowej, 6-kilometrowej obwodnicy z innymi drogami.

Na wszystkich trzech estakadach trwają prace przy wykonywaniu izolacji, robót nawierzchniowych oraz innych elementów wykończeniowych. Rozpoczęła się również budowa ronda w Wierzchosławicach na połączeniu drogi krajowej nr 5. Na wielu odcinkach obwodnicy ułożone zostały już warstwy nawierzchni bitumicznej. W sierpniu szykujemy się do układania warstwy SMA w ciągu obwodnicy. Na finiszu są prace przy skrzyżowaniach skanalizowanych w Wierzchosławicach i na styku z ulicą Polną w Bolkowie. Prace konstrukcyjne wykonywane są jeszcze przy wiadukcie nad drogą gminną w rejonie Miejskiej Górki. Równolegle trwają również prace wykończeniowe.

Od 17 lipca w związku z rozpoczętym  etapem prac zmieniła się organizacja ruchu w Bolkowie. Zamknięty jest odcinek drogi krajowej nr 3 na styku z budowaną obwodnicą (ulica Jeleniogórska). Zalecany objazd z Bolkowa do Jeleniej Góry prowadzi drogą krajową nr 5 do Marciszowa, a następnie drogą wojewódzką nr 328 do Kaczorowa.

To warto wiedzieć:
• 73,45 mln zł - wartość całego kontraktu realizowanego przez spółkę Kobylarnia S.A.
• 82% - aktualne zaawansowanie kontraktu
• 7,8 km - długość obwodnicy Bolkowa wraz z przebudowaną drogą krajową nr 5 do węzła na trasie S3


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij