13.08.2019 r. miało miejsce uroczyste otwarcie wybudowanej przez STRABAG kładki wstęgowej nad jeziorem Bystrzyckim.

Nowa kładka zastąpiła charakterystyczny „bujający się most” – konstrukcję wiszącą na stalowych linach, która mierzyła blisko 113 m i powstała w roku 1968. Ze względu na stan techniczny obiektu i w trosce o bezpieczeństwo podjęto decyzję o budowie nowej przeprawy.

Kładka w Zagórzu Śląskim jest trzecią konstrukcją wstęgową w Polsce, a na świecie jest ich zaledwie kilkanaście. Ustrój nośny kładki składa się z 4 lin nośnych. Każda jest zbudowana z 31 splotów L 15,6 mm ze stali sprężającej w rurach osłonowych z HDPE, na których ułożone są żelbetowe prefabrykaty pomostu. Długość prefabrykatów wynosi 1 lub 2 m, a pomost został zmontowany przy użyciu dźwigów. Po wypełnieniu styków pomiędzy prefabrykatami liny zostały naciągnięte, co spowodowało podniesienie pomostu i jego sprężenie do poziomu ok. 20 MPa.

Innowacja zastosowanego rozwiązania polega na tym, że liny nośne nie są zespolone ze wstęgą pomostu, jak w przypadku dotychczasowych realizacji, lecz pełnią także rolę zewnętrznych kabli sprężających żelbetowy pomost. Bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym kładki jest jej posadowienie i konieczność przeniesienia znacznych sił poziomych odrywających skrajne podpory od podłoża.

Nowa kładka ma długość 126 metrów i szerokość pomostu od 2,4 m do 4,9 m. Posiada dwa przęsła o teoretycznej rozpiętości 80 i 22 m. Pośrodku głównego przęsła znajdują się poszerzenia pomostu – miejsca do odpoczynku i podziwiania pięknej panoramy tej okolicy, w których zostaną umieszczone ławki oraz luneta widokowa. W ławkach zainstalowane zostaną też multimedia służące celom edukacyjnym. Pomost będzie oświetlony za pomocą taśm LED umieszczonych w poręczach balustrad.

Projekt kładki został opracowany przez Zespół Badawczo-Projektowy MOSTY-WROCŁAW, prowadzony przez profesora Politechniki Wrocławskiej Jana Biliszczuka, a w weryfikację nowych rozwiązań projektowych został zaangażowany międzynarodowy zespół specjalistów STRABAG z działu Zentrale Technik. W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in: Adam Hausman – wójt gminy Walim, Roman Szełemej – prezydent Miasta Wałbrzycha, Mirosław Kostyrko – dyrektor Oddziału STRABAG, Andrzej Olszewski – kierownik kontraktu STRABAG.


• Łączna wartość inwestycji: ok. 6,5 mln PLN brutto
• 126 m długości i szerokość od 2,4 do 4,9 m
• Jedna z trzech tegotypu konstrukcji w Polsce

Źródło i fot.: Strabag


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij