Seminarium zostało zorganizowane po raz XXIX przez Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej oraz Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Wielkopolski.
11-12 czerwca 2019 roku w Rosnówku koło Poznania zgodnie z tradycją dwa dni poświęcono wymianie myśli i opinii dotyczących zagadnień związanych z budową i przebudową obiektów inżynierskich.
W czasie seminarium odbyło się pięć sesji poświęconych tematyce ciekawych rozwiązań konstrukcyjno- technologicznych budowy nowych obiektów, wzmocnień, naprawy i remontów obiektów inżynierskich, przydatności określonych materiałów do budowy, wzmocnień i naprawy obiektów mostowych. Przedstawiono również wyniki prac studialnych związanych z technologią budowy nowych obiektów, podnoszeniem nośności, naprawami i remontami obiektów istniejących. Następnie zaprezentowano oceny aktualnej nośności obiektów mostowych i omówiono projektowanie i wykonywanie zabezpieczeń antykorozyjnych. Ostatnie tematy dotyczyły ciekawych obiektów inżynierskich, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu ich realizacji. Poruszono również zagadnienia ekonomiczne dotyczące budowy i remontów obiektów mostowych.
W tym roku po raz pierwszy jedną z sesji tematycznych poświęcono zagadnieniom geotechnicznym związanym z budownictwem mostowym, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników seminarium. Streszczenia wszystkich referatów ukazały się w druku, zaś pełne wersje referatów zostały zapisane na płycie CD, która została dołączona do materiałów seminaryjnych. W czasie seminarium obchodzono również 80-lecie urodzin prof. dr. hab. inż. Witolda Wołowickiego – Honorowego Przewodniczącego i współtwórcy Seminarium w Rosnówku.
Podczas seminarium zostały uroczyście wręczone nagrody w konkursie Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej – Dzieło Mostowe Roku 2018 w trzech kategoriach:
• za wdrożenie nowych technologii (wiadukt kolejowy w ciągu LK-7 NAD S19 pod Lublinem) otrzymali:
− inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie,
− reprezentant inwestora: ZDI Sp. z o.o.
− projektant: Biuro Projektowe TRAKT Sp. z o.o. Sp. k.,
− generalny wykonawca: Budimex SA,
− podwykonawca: Freyssinet Polska Sp. z o.o.;
• za rewitalizację obiektu mostowego (most nad rzeką Prudnik w ciągu DK40 w Prudniku) otrzymali:
− inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu,
− reprezentanci inwestora: Biuro Obsługi Inwestycji INTECH Bogusław Musioł, PRONAKO Paweł Musioł, Biuro Inżynierskie Via Reia Sp. z o.o.,
− projektant: Biuro SMP Projektanci Sp. z o.o. Sp. k.,
− wykonawca: Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o.;
• dzieło mostowe roku 2018 za konstrukcję obiektu mostowego (most Extradosed w ciągu DK16 nad Doliną Strugi Ornowskiej pod Ostródą) otrzymali:
− inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie,
− reprezentanci inwestora: ZBM Inwestor Zastępczy SA i SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce,
− projektant: Transprojekt Gdański Sp. z o.o.,
− projektant obiektu i nadzór autorski: Tadeusz Stefanowski,
− generalny wykonawca: Budimex SA i Ferrovial Agroman SA,
− podwykonawca w zakresie robót specjalistycznych: VSL Polska Sp. z o.o.
Seminarium w Rosnówku służy nie tylko pogłębianiu obecnej wiedzy, ale także wymianie doświadczeń, poglądów, jak również integracji branżowej i nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych.