Pomiędzy Danią a Niemcami zostanie wybudowany 18-kilometrowy zatapiany tunel.

Nowy obiekt połączy Europę Środkową z krajami skandynawskimi – zostanie wybudowany między Rødbyhavn w Danii a niemiecką wyspą Fehmarn. Będzie to największy zatapiany tunel na świecie. Jego konstrukcja zostanie posadowiona w wykopie wykonanym w dnie morza. Została ona wybrana spośród czterech wariantów poprowadzenia przeprawy – dwóch typów tuneli i dwóch typów mostów.

Historia budowy tunelu sięga 2008 r., kiedy Dania i Niemcy podpisały traktat państwowy, w wyniku którego ma powstać stałe połączenie między krajami. W latach 2008-2013 prowadzone były badania środowiskowe, które określiły, że budowa obiektu nie zaszkodzi środowisku naturalnemu.

Tunel będzie miał konstrukcję betonową, prefabrykowaną. Będzie posadowiony na głębokości 16 m. Jego długość wyniesie 18 km, a szerokość 60 m. Znajdą się w nim cztery nawy – po dwa dla transportu kolejowego i samochodowego w obu kierunkach. Przejazd przez tunel ma zająć samochodom ok. 10 minut, a pociągom ok. 7 minut.

Wykonawcy tunelu podkreślają jego bezpieczeństwo, które będzie równoważne z trasami drogowymi i kolejowymi na otwartym terenie. Zostało to potwierdzone szczegółowymi analizami ryzyka. Bezpieczeństwo ma zapewnić konstrukcja żelbetowa i odpowiednia mieszanka betonowa, która będzie odlewana i utwardzana tak, aby uniknąć naprężeń i pęknięć. Dodatkowo połączenia między poszczególnymi elementami również mają zapobiegać przedostawaniu się wody.

W tunelu ma zostać zapewniona komunikacja przez telefony komórkowe i mobilny Internet szerokopasmowy. W sytuacjach awaryjnych będzie można skorzystać z telefonów w punktach alarmowych, które będą umieszczone co 110 m.

Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2028 r., a prace budowlane mają się rozpocząć jesienią br.


Źródło i fot.: femern.com


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij