Naukowcy wydrukowali most zaprojektowany przez Leonarda da Vinci. Okazało się, że był on możliwy do zbudowania i gdyby powstał, byłby najdłuższym obiektem w swoich czasach.

W 1502 r. sułtan Bajzyd II chciał zbudować most łączący brzegi zatoki Złoty Róg – Istambuł z miastem Galata. Słynny już wtedy Leonardo da Vinci wymyślił nowoczesny obiekt, który opisał i naszkicował w liście do sułtana. Niestety jego pomysł nie został zrealizowany.

500 lat po śmierci artysty naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) postanowili sprawdzić, czy most byłby możliwy do realizacji. Zespół naukowców przeanalizował dostępne dokumenty, możliwe do użycia w tamtym czasie materiały i metody konstrukcyjne oraz warunki geologiczne w miejscu, gdzie obiekt miał być wybudowany. Okazało się, że Leonardo miał rację.

W jego czasach często stosowano łuki półkoliste, które wymagałyby wielu filarów do podtrzymania tak długiego obiektu. Pomysł Leonarda był zupełnie inny – spłaszczony jeden ogromny łuk, który byłby wystarczająco wysoki, aby umożliwić przejście żaglówki pod spodem. Most mierzyłby 280 m długości i byłby najdłuższy w swoich czasach – naukowcy podkreślają, że byłby około 10 razy dłuższy niż standardowe mosty w tamtych czasach. Leonardo wymyślił również sposób na stabilizowanie przęsła przed ruchami bocznymi, które często powodowały zawalenie się mostów na przestrzeni wieków. Artysta zaprojektował przyczółki na zewnątrz, które stabilizowały konstrukcję. Tak długi most mógł być wykonany jedynie z kamienia, bo drewno lub cegła nie wytrzymałyby takich naprężeń.

W następnym etapie naukowcy postanowili zbudować model mostu. Powstał on w 6 godzin w drukarce 3D. Choć było to czasochłonne, to pozwoliło dokładnie odtworzyć złożoną geometrię obiektu.

Nie wiadomo, czy szkic mostu zajął artyście chwilę, czy był to długotrwały proces. Dostępne materiały historyczne nic na ten temat nie wspominają, jednak efekt końcowy pozwala sądzić, że autor starannie go dopracował.
 
Odkrycie to dziś nie będzie miało wpływu na współczesne projekty mostów, ponieważ dysponujemy większym wyborem lżejszych i mocniejszych materiałów. Naukowcy jednak podkreślają, że tworzenie świetnych projektów nie wymaga wymyślnej technologii, aby znaleźć najlepsze pomysły oraz podkreślają geniusz artysty, który wyprzedzał swoje czasy.


Źródło i fot.: MIT


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij