W miejscowości Nowakowo powstanie most obrotowy, który będzie częścią drogi łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Budowę mostu w Nowakowie zaplanowano w ramach II części projektu ,,Budowa drogi wodnej łączącej kanał żeglugowy z Zatoką Gdańską.” Ogłoszenie przetargu dot. tej części inwestycji zaplanowane jest do końca br. Postępowanie będzie dotyczyło prac na rzece Elbląg polegających na obudowie jej brzegów, a także budowie mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo wraz z układem drogowym. Most będzie miał rozpiętość teoretyczną przęseł 2 x 51,50 m, a szerokość całkowitą 17,2 m. Wysokość konstrukcyjna wyniesie 1,9-4 m. Klasa techniczna drogi na obiekcie to Z, a klasa obciążenia na obiekcie: B wg PN-85/S-10030.

Oś obrotu mostu zlokalizowana będzie po zachodniej stronie rzeki Elbląg. Faza zamykania/otwierania polegać będzie na obrocie o kąt 90 stopni, tak aby konstrukcja nośna przemieściła się znad rzeki i nie ograniczała jej skrajni dla przepływających jednostek.

Obiekt zaprojektowano jako konstrukcję stalową z ortotropową płytą pomostu. Dwa blachownicowe dźwigary główne o zmiennej wysokości, dzięki swojej ażurowej geometrii stworzą układ kratowy. Powyżej jezdni zaprojektowano stalową konstrukcję odciągową, która podwiesza ustrój nośny, zwłaszcza w fazie wspornikowej pracy konstrukcji (faza obracania). Sztywność poprzeczną całego ustroju zapewniają poprzecznice w rozstawie 2,00 m.


Źródło i fot.: Urząd Morski w Gdyni


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij