65. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB, w której funkcję bezpośredniego organizatora pełnił Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, przeszła do historii.
Konferencja wzorem roku ubiegłego rozpoczęła się w krynickiej pijalni, a sesje naukowe odbyły się w niedalekiej Muszynie.
Podczas uroczystej inauguracji odbyło się wręczenie nagród i medali PZITB za rok 2019. Otrzymali je: dr hab. inż. Janusz Konkol z Politechniki Rzeszowskiej, dr hab. inż. Radosław Jasiński z Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Jacek Śliwiński z Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. inż. Anna Siemińska- Lewandowska z Politechniki Warszawskiej, dr inż. Radosław Dominik Sekunda z Polskiej Grupy Inżynierskiej, dr hab. inż. Agnieszka Leśniak, prof. PK z Politechniki Krakowskiej. Tradycyjnie konferencja składała się z dwóch części: problemowej i ogólnej. Myślą przewodnią części problemowej była cyfryzacja w budownictwie i architekturze, obejmująca 8 obszarów konferencyjnych rozważań: obsługę baz danych i Big Data, grafikę komputerową i wizualizacje 3D, oprogramowanie BIM, automatyzację w budownictwie, druk 3D i skanery przestrzenne, projektowanie parametryczne, GIS w budownictwie i planowaniu przestrzennym, IoT – Internet rzeczy.
Przedmiotem części ogólnej konferencji były problemy naukowe z zakresu: budownictwa ogólnego, fizyki budowli, geotechniki, inżynierii komunikacyjnej, inżynierii materiałów budowlanych, inżynierii przedsięwzięć budowlanych, konstrukcji betonowych, konstrukcji metalowych, mechaniki konstrukcji i materiałów, budownictwa hydrotechnicznego. W trakcie konferencji zorganizowano dwa konkursy – pierwszy na najlepszy samodzielny referat młodego naukowca, tj. samodzielnego autora referatu, który w dniu rozpoczęcia konferencji nie ukończył 35. roku życia. Laureatem został dr inż. Piotr Woźniczka z Politechniki Krakowskiej za referat pt. „Ocena odporności ogniowej stalowej kratownicy o dużej rozpiętości”. W drugim konkursie uczestnicy rywalizowali o najlepszy samodzielny poster młodego naukowca. Zwycięzcami zostali Rafał Budziński i Katarzyna Sieńkowska z Politechniki Rzeszowskiej za plakat pt. „Badania wpływu usztywnień podłużnych kształtowników giętych na zimno na ich nośność przy ściskaniu”.
Stałe miejsce w programie konferencji miało zebranie Komitetu Nauki PZITB, zebranie Sekcji Konstrukcji Metalowych, a także zebranie Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.
Wojciech Drozd, wiceprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego
fot. M. Kowalik