Północna nitka mostu Lecha przeszła pomyślnie próby obciążeniowe. Niedługo powinna zostać udostępniona kierowcom.

W próbach obciążenia statycznego wykorzystano 12 ciężarówek o łącznej masie ponad 500 ton, które stanęły na północnej nitce. Dodatkowo wykonana została próba dynamiczna, podczas której przez most jednocześnie przejeżdżały z różnymi prędkościami trzy ciężarówki, które musiały pokonać próg o wysokości 5 cm. Kontrolowane były takie parametry jak: ugięcia obiektu, częstotliwość i amplituda drgań oraz parametry tłumienia. Badania zostały przeprowadzone przez zespół z Politechniki Poznańskiej pod kierownictwem prof. Arkadiusza Madaja.

- Wyniki badań, które przygotował i prowadził zespół prof. Arkadiusza Madaja z Politechniki Poznańskiej, pozwoliły stwierdzić, że wykonany obiekt spełnia założenia dokumentacji projektowej i tym samym może zostać dopuszczony do ruchu – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Północna nitka mostu Lecha będzie miała ok. 240 m długości, trzy pasy ruchu, ścieżkę rowerową o szerokości 2 m oraz chodnik o szerokości 1,5 m. Konstrukcja jest trójprzęsłowa z podporami na brzegach Warty. Nowy obiekt zastąpił most z lat 50. ubiegłego wieku, który był w bardzo złym stanie.

Prace na budowie postępują szybciej, niż zakładano – pierwotnie północna nitka miała być gotowa w styczniu 2020 r., a koniec pozostałych prac był zaplanowany na czerwiec 2020 r. Otwarcie mostu dla ruchu może nastąpić jeszcze w grudniu 2019 r. Ułożone zostały już warstwy bitumiczne, a w przyszłym tygodniu wykonana ma zostać izolacja i nawierzchnia chodników. W ramach prac wykończeniowych wykonane do wykonania pozostały jeszcze roboty na dojazdach i pasach dzielących, oznakowanie pionowe i poziome, prace antykorozyjne i umocnienia podpór.

Źródło i fot.: pim.poznan.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij