13-14 grudnia 2019 r. w Gliwicach odbyła się konferencja „Cubic Orb prezentuje: innowacje w geodezji i projektowaniu”.

Organizatorami wydarzenia była firma Cubic Orb razem z pracownikami Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W trakcie wydarzenia pokazano, jak funkcjonalności programów Cubic Orb mogą przyczynić się do wzrostu jakości i zmniejszenia czasu i kosztów pracy geodetów czy projektantów. Zaprezentowano również, jak działa w praktyce sprzęt geodezyjny Satlab i dlaczego korzystanie z odbiorników GPS przydaje się specjalistom z branży budowlanej. Najważniejszymi elementami konferencji były jednak prezentacja systemu do wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości (AR) w pomiarach geodezyjnych oraz premiera najnowszej aplikacji Cubic Orb służącej do wykonywania pomiarów GPS na urządzeniach z Androidem – QuickGNSS.

System wykorzystujący AR w pomiarach geodezyjnych to rezultat współfinansowanego ze środków UE (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój) projektu Cubic Orb i Politechniki Śląskiej. Umożliwia on wizualizację obiektów z mapy wektorowej bezpośrednio na terenie za pośrednictwem specjalnych okularów AR (Microsoft Hololens). Zintegrowanie okularów z odbiornikiem RTK pozwala osiągnąć kilkucentymetrową dokładność pozycji wyświetlanych obiektów na terenie. System ma ułatwić pracę geodetom, upraszczając i częściowo automatyzując wykonywanie wywiadu terenowego (automatyczne wykrywanie różnic między mapą a terenem), wykonywanie bezinwazyjnych pomiarów (na wycelowany wzrokiem punkt) czy tyczenie bez użycia tyczki. Jego zalety można również wykorzystać w budownictwie czy projektowaniu dzięki takim funkcjonalnościom, jak precyzyjny podgląd w terenie urządzeń podziemnych na podstawie danych z map geodezyjnych czy wizualizacja elementów projektowych z danych wektorowych bezpośrednio na gruncie. Osiągnięcie komercyjnej funkcjonalności systemu szacowane jest na połowę 2020 r.

Podczas konferencji miała miejsce premiera QuickGNSS – aplikacji do wykonywania pomiarów geodezyjnych z wykorzystaniem odbiorników GPS na dowolnym urządzeniu z systemem Android. Szczególne uznanie zyskała intuicyjność, wydajność aplikacji (szybkie działanie nawet bardzo dużych plików dxf) oraz szybkość wykonywania pomiaru (dzięki częstotliwości pomiaru epok większej niż sekunda). Uczestników zaciekawiły też sposoby wykorzystania QuickGNSS w budownictwie i projektowaniu (w tym również jako niezależnej aplikacji), np. przy wyznaczaniu orientacyjnie w terenie przebiegu sieci czy orientacji w terenie na placu budowy.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij