Po nowym moście nad rzeką Pisą od grudnia 2019 r. kursują już pociągi. PKP PLK S.A. przekazały miastu fragment historycznej konstrukcji mostu.

Miastu przekazane zostały dwa przęsła ponadstuletniego obiektu. Żelazna kratownica ma długość ok. 50 m i pamięta czasy I wojny światowej. Miasto planuje wyeksponować historyczne elementy w sąsiedztwie rzeki i parku.

Dzięki modernizacji linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno – Ełk ponownie na wiele lat zapewnione są warunki do transportu osobowego i towarowego. Dzięki wymianie konstrukcji na nową pociągi mogą przejeżdżać z prędkością do 80 km/h (wcześniej było to 30 km/h). Docelowo podróż na trasie  Olsztyn – Szczytno – Ełk potrwa nieco ponad 2 godziny.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Ełk – Szczytno” realizowany jest z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość robót to ponad 300 mln zł. Dofinansowanie UE wynosi 85%.

Demontowane na modernizowanych liniach konstrukcje mostów to największe elementy, które znajdują „drugie życie” na kolei. Obiekty, po szczegółowym przeglądzie lub dodatkowych pracach, służą na mniej uczęszczanych liniach. Od 2010 r. na liniach kolejowych zamontowano 21 „odzyskanych” konstrukcji. Wykorzystano ponownie obiekty z Centralnej Magistrali Kolejowej. Teraz konstrukcje są mostami nad rzeką Golanką i Uherką na linii Chełm – Włodawa w województwie lubelskim. Trafiły też na Opolszczyznę nad rzekę Chrząstowiczańkę na linii Opole – Jełowa i na południe Polski nad potok Radoń na trasie Goleszów – Wisła Głębce.

Źródło i fot.: plk-sa.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij