Właśnie podpisana została umowa z wykonawcą na budowę wiaduktu w Uhowie. Obiekt będzie biegł nad torami Rail Baltica.

Inwestycja jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Wykonawcą wiaduktu będzie firma Budrex Sp. z o.o.

Obiekt jest pierwszym z 33 obiektów, które zostaną wybudowane pomiędzy Białymstokiem i Czyżewem na międzynarodowej trasie kolejowej Rail Baltica. Pozwoli on na bezkolizyjny przejazd nad torami, zwiększając bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym oraz usprawniając system komunikacji w regionie. Będzie również stanowił element obwodnicy Uhowa.

Nowy wiadukt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy i połączy zmodernizowaną ul. Kolejową z drogą wojewódzką nr 682. W ramach modernizacji linii Warszawa – Białystok PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują także przejście podziemne dla pieszych, które zapewni dogodnie połączenie z przystankiem kolejowym.

- Budowa wiaduktu drogowego stanowi brakujący element obwodnicy Uhowa. Podpisana dziś umowa to kolejny etap dopełnienia tej bardzo ważnej dla mieszkańców regionu inwestycji. Przypomnę, że w grudniu ubiegłego roku oddaliśmy do użytku obwodnice Markowszczyzny i Turośni Dolnej, które tak jak powstająca obwodnica Uhowa, są częścią modernizowanych dróg wojewódzkich nr 681 i 682 – powiedział Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

- Konsekwentnie realizujemy kolejne etapy prac między Warszawą a Białymstokiem, na międzynarodowej trasie Rail Baltica i wykorzystujemy współfinansowanie ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Wiadukt w Uhowie będzie kolejnym bezkolizyjnym skrzyżowaniem, które zwiększa bezpieczeństwo podróży koleją, ale także istotnie poprawi i usprawni system komunikacji drogowej – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zakres prac obejmuje budowę wiaduktu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt będzie miał 130 m długości i ponad 25 m szerokość. Oddanie wiaduktu do użytku jest planowane na listopad br. Jego koszt jest szacowany na 10,4 mln zł. Finansowany jest z Krajowego Programu Kolejowego – projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew - Białystok” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Instrumentu finansowego CEF „Łącząc Europę”. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich jest odpowiedzialny za sfinansowanie nadzoru autorskiego oraz obsługi laboratoryjnej.

Źródło i fot.: plk-sa.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij