Na budowie linii kolejowej E30 firma STRABAG ukończyła pierwszy z trzech mostów przez Wisłę. Obiekt cechuje się unikatową konstrukcją w formie łuków sieciowych oraz atrakcyjną architekturą, która wpisuje się w miejską przestrzeń Krakowa.

W ramach realizowanego kontraktu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” STRABAG zakończył pierwszy, najtrudniejszy ze względu na miejsce i charakter prowadzonych prac, etap inwestycji. Symbolem ukończenia tej części prac jest oddanie do użytkowania jednego z trzech nowych mostów kolejowych, na którym w dniu 21 maja odbyły się dynamiczne próby obciążeniowe z wykorzystaniem ciężkiej lokomotywy (130 ton), która wykonała 10 przejazdów z prędkościami od 10 do 70 km/h.

Otwarcie przeprawy w dniu 29 maja umożliwia poprowadzenie ruchu pociągów jednym nowym torem na całej długości przebudowywanego odcinka. Dzięki temu możliwe jest dalsze prowadzenie prac, obejmujące  szeroki front robót, w tym rozbiórkę istniejącego mostu dwutorowego przez Wisłę i budowę kolejnych dwóch nowych obiektów.

Nowy most M2 stanowiący wschodnią przeprawę przez Wisłę posiada jeden tor obsługujący linię aglomeracyjną, a przęsło nad nurtem rzeki ma długość 116 m. Łukowa konstrukcja to unikalne w skali Polski oraz Europy rozwiązanie inżynierskie. Przęsło tworzy sprężony pomost podwieszony za pomocą prętowych wieszaków do łuków ze stalowych kształtowników stężonych układem rur. Tutaj wszystko jest „naj”: największe dostępne przekroje kształtowników oraz największe przekroje wieszaków przebadane zmęczeniowo specjalnie dla tej realizacji w Instytucie Kolejnictwa w Warszawie. Łuki sieciowe „network arch” zapewniają przeprawie dużą sztywność, co jest kluczowe przy długich przęsłach i ciężkim ruchu kolejowym.

Poza funkcją komunikacyjną, jaką pełni nowa przeprawa, Kraków zyskał nowy obiekt architektoniczny, którego konstrukcja na trwale wpisze się w panoramę miasta swoimi charakterystycznymi trzema, a docelowo dziewięcioma, łukami.

Źródło i fot.: mat. prasowe


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij