Pod koniec maja PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły przyjmowanie wniosków w programie Kolej Plus.

Program Kolej Plus ma na celu eliminację wykluczenia komunikacyjnego poprzez przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. Dzięki programowi miejscowości do 10 tys. mieszkańców mają zostać połączone  z miastami wojewódzkimi.

- Program Kolej Plus to budowa i odbudowa połączeń kolejowych. Przez nieodpowiedzialną politykę transportową po 1989 r. wiele linii kolejowych zostało zlikwidowanych. Nie powstały też nowe – tam, gdzie są one potrzebne i oczekiwane przez Polaków. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Od dzisiaj samorządy mogą składać wnioski o rządowe wsparcie. To pierwszy w historii program tego typu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wnioski w programie mogą składać jednostki samorządu terytorialnego zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie. W ramach zadań mogą zostać zmodernizowane istniejące lub zbudowane nowe linie kolejowe oraz inwestycje punktowe, np. nowe przystanki, mijanki czy łącznice kolejowe.

Program składa się z dwóch etapów. Pierwszy będzie trwał 90 dni, podczas których jednostki samorządu terytorialnego będą mogły wysyłać zgłoszenia. Zostaną one później ocenione pod względem formalnym i kierowane do etapu drugiego, w którym samorządy będą mieć 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Finansowanie realizacji zadań pochodzić będzie w 85% z Programu, a w 15% ze środków własnych samorządów. Budżet programu wynosi 5,6 mld zł, co daje możliwość realizacji inwestycji za 6,5 mld zł. Realizacje zaplanowano do 2028 r. Więcej informacji na stronie konkursu.
 

Źródło i fot.: plk-sa.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij