Umowę na dofinansowanie dokumentacji na budowę mostu na rzece Sole w Porąbce podpisano w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej. Nowa dwujezdniowa przeprawa zastąpi tymczasową kładkę, na której obowiązuje ruch wahadłowy i ograniczenie tonażowe.

Z programu „Mosty dla Regionów” gmina Porąbka otrzyma dofinansowanie w wysokości 80% kosztów dokumentacji – ponad 145 tys. zł z budżetu państwa. Prace planistyczne mają się zakończyć do końca roku. Nowym mostem mamy przejechać za 2-3 lata. Jego wartość szacowana jest na ok. 18 mln zł. Dzięki udziałowi w rządowym programie samorząd będzie mógł się starać o dofinansowanie także w wysokości 80 proc. kosztów budowy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

- Mówimy o moście, który łączy drogę powiatową z wojewódzką oraz dwa województwa: Śląsk i Małopolskę. Obiekt wykonany został jeszcze w starym systemie przez żołnierzy. Jak widać, prowizorki wytrzymują bardzo długo, w tym przypadku aż 40 lat – mówił starosta Andrzej Płonka, dziękując ministrom z Bielska-Białej za zabieganie o to przedsięwzięcie.
- Zrobimy wszystko, żeby tych terminów, które dzisiaj padły, dotrzymać. Nowy most będzie dwukierunkowy, będzie po nim mógł jeździć sprzęt ciężki używany przez wojsko i straż pożarną w przypadku powodzi – mówi Grzegorz Puda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

- To kolejna dobra i oczekiwana inwestycja w naszym regionie. Cieszę się, że w tym trudnym czasie pandemii inwestycje drogowe są realizowane – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wspominając o kontynuacji pracy przy obejściu Węgierskiej Górki oraz rozstrzyganych przetargach na budowę S1 Bielsko-Biała Mysłowice.

- Pamiętam, jak tym wąskim prowizorycznym mostem przejeżdżałem pierwszy raz po uzyskaniu prawa jazdy i jak byłem przerażony. Bardzo dziękuję za ten program rządowy, który pozwoli tę sytuację zmienić – mówił na konferencji Jan Chrząszcz, wicewojewoda Śląski.

Obecny w starostwie Paweł Zemanek, wójt gminy Porąbka mówił, jak ważna jest to inwestycja w kontekście ewentualnej powodzi. - Cieszę się, że zabiegi które trwały bardzo długo, wreszcie się materializują – mówił gospodarz gminy. Dodał, że z budowy skorzystają mieszkańcy oraz turyści.

Źródło i fot.: mat. prasowe


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij