Lekkie panele pomostowe z kompozytu FPR opracowane przez Mostostal Warszawa zastosowano przy budowie kładki w Ozorkowie nad Bzurą.

Kładka, która powstała w Ozorkowie, łączy brzegi rzeki Bzury. Jest zlokalizowana w centralnej części parku miejskiego i już z daleka zauważalna jest ze względu na charakterystyczną bryłę i biały kolor.

- Jest to drugi, po kładce w Nowym Sączu, zrealizowany przez nas kontrakt będący wdrożeniem opracowanej technologii w inwestycji komercyjnej – mówi Juliusz Żach, kierownik Działu Badań i Rozwoju w Mostostalu Warszawa.

Panele wyprodukowane zostały pod nadzorem specjalistów Działu Badań i Rozwoju w oparciu o know-how Mostostalu Warszawa wypracowany przy wcześniejszych realizacjach mostów z kompozytów FRP. Lekkie panele pomostowe z kompozytu FPR znacznie skracają proces budowy i zapewniają maksymalną ochronę przed korozją. Zdobyte przy budowie kładki w Ozorkowie praktyczne doświadczenia służą aktualnie przygotowaniu kolejnych innowacyjnych projektów.

Poza oryginalnymi cechami estetycznymi w kładce zastosowane zostały także unikalne rozwiązania techniczne i materiałowe. Na stalowej konstrukcji zamontowano płyty pomostowe wykonane z kompozytu FRP – laminatu włókien szklanych i żywicy epoksydowej. Na uwagę zasługuje także zastosowana na płytach pomostowych nawierzchnia wykonana z żywicy poliasparginowej z luminoforem. Jest to prawdopodobnie pierwsza tego typu aplikacja na świecie. Nawierzchnia ma właściwości fotoluminescencyjne – w ciemnościach emituje delikatne zielone światło. Podnosi to bezpieczeństwo użytkowania obiektu nocą i stanowi dodatkową atrakcję – mówi Lech Własak z Działu Badań i Rozwoju Mostostalu Warszawa.

Podobnie jak przy poprzednich realizacjach budowa wspierana była przez Obszar Infrastruktury Mostostalu Warszawa. Pomimo ograniczeń i utrudnień wynikających z koniecznej izolacji społecznej budowa kładki ukończona została przed wyznaczonym na koniec czerwca 2020 r. terminem.

Dane techniczne kładki:

  • długość przęsła – 17,46 m,
  • rozpiętość teoretyczna – 16,94 m,
  • szerokość przęsła – 3,12 m,
  • szerokość użytkowa – 2,50 m,
  • wysokość konstrukcyjna – 1,47 m,
  • obciążenie użytkowe – 5 kN/m2.


Źródło i fot.: mat. prasowe


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij