Obecnie trwa realizacja projektu budowy trzech nowych mostów kolejowych w Krakowie. Dotychczasowa przeprawa została zdemontowana, a jej elementy będą zamontowane w innych mostach w Polsce.

W maju zakończyła się budowa pierwszego z trzech nowych mostów na krakowskiej linii średnicowej między Krakowem Głównym a Krakowem Zabłociem. Obecnie trwa demontaż dotychczasowej przeprawy, który ma potrwać do września br. Wtedy też rozpocznie się budowa kolejnego obiektu.

Zdemontowano już dwa pierwsze przęsła o wadze po 120 ton ze starego mostu i wywieziono. Pozostało jeszcze dziesięć. Wszystkie łącznie ważą 1440 ton. Operacja rozbiórki przęseł, do której używa się dźwigów, ciężarówek, pociągów i barek, musiała zostać dokładnie zaplanowana. Wcześniej elementy zostały przebadane, aby określić, czy można ich użyć w innych obiektach. Pięć przęseł zastąpi wysłużony most na Sanie w Zagórzu na Podkarpaciu. Trzy kolejne zostaną wykorzystane w Częstochowie na linii Kielce – Fosowskie. Reszta pomoże w rewitalizacji wiaduktów kolejowych w Krasnymstawie i Rykach na Lubelszczyźnie, oraz Wojkowicach i Rudnikach na Śląsku.

Budowa trzech nowych obiektów jest jedną z największych inwestycji PKP PLK na południu kraju. Jej celem jest poprawa kursowania składów dalekobieżnych przez Kraków oraz uruchomienie dodatkowych połączeń aglomeracyjnych.


Źródło i fot.: plk-sa.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij