Rozpoczęło się betonowanie wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych. To najważniejszy moment remontu obiektu. Wylanych zostało 1400 metrów sześciennych betonu.

Węzeł na Przyczółku Grochowskim to jeden z obiektów Trasy Łazienkowskiej, który wybudowany został jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie wiadukt był już na tyle wyeksploatowany, że konieczne stało się jego odnowienie, tym bardziej że nośność konstrukcji przed rozpoczęciem prac utrzymywana była dzięki zastosowaniu tymczasowych podpór.

W ramach remontu wiadukt został rozebrany, a jego najważniejsze elementy są zastępowane nowymi. Kluczowym etapem modernizacji jest wymiana płyty pomostu wiaduktu. Niedawno rozpoczęło się wylewanie betonu, które ze względu na parametry płyty – 81 metrów długości, 19 metrów szerokości i 1 metr grubości koryta – trwało ok. 24 godzin. Po wylaniu 1400 metrów sześciennych betonu możliwe stanie się przeprowadzenie kolejnych prac. Obiekt zyska odpowiednie wyposażenie w postaci krawężników, balustrad i barier ochronnych. Będzie miał także nowe urządzenia dylatacyjne oraz system odprowadzania wód opadowych.

Projekt modernizacji obiektu nie zakłada zmiany jego geometrii. Głównym celem jest przywrócenie odpowiednich właściwości eksploatacyjnych, co wpłynie na poprawę trwałości i bezpieczeństwa na kolejne lata. Zakończenie prac związanych z remontem wiaduktu planowane jest na grudzień.

Przyczółek Grochowski to ważny węzeł przesiadkowy – tu znajdują się m.in. cztery przystanki autobusowe obsługujące 11 linii autobusowych. Są one dość oddalone od siebie, a dostęp do nich z wielu stron jest utrudniony przez schody. Kilka lat temu część węzła została dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – wprowadzono pochylnie na przystanki, powstała też rampa na kładkę nad łącznicą prowadzącą w stronę ul. Ostrobramskiej. Po północnej stronie węzła pozostały jednak nadal schody niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Istniejące po północno-wschodniej stronie wiaduktu schody zostaną rozebrane. Nowe będą wyposażone w stalowe balustrady, a parametry stopni i spoczników będą zgodne z obowiązującymi obecnie normami. W kolejnym etapie możliwa będzie budowa pochylni prowadzącej na wiadukt, na którą została zachowana rezerwa.


Źródło i fot.: zdm.waw.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij