Sprawniejszy i bezpieczniejszy przejazd pociągów linią Zagórz – Krościenko będzie efektem wymiany przęseł na moście w Zagórzu.

W pracach nad Sanem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykorzystają m.in. elementy krakowskiego mostu z nad Wisły. Zadanie za blisko 11 mln zł jest finansowane ze środków PLK.

Rozpoczęły się prace  związane z wymianą przęseł mostu kolejowego nad Sanem  na trasie Zagórz – Krościenko. Roboty obejmują teren i tory obok 5-przęsłowej, 165-metrowej przeprawy. Wykonawca pracuje przy demontażu starych torów na dojazdach do mostu. Następnie remontowane będą  dwa żelbetowe filary mostu. Prace obejmą również dwie zabytkowe kamienne podpory, które zostaną odrestaurowane i zachowają historyczny charakter.

Prace przy moście zaplanowano etapami. Na wakacje 2021 r. zachowana będzie przejezdność trasy z Zagórza przez most nad Sanem w stronę do Uherzec i Krościenka. To zapewni możliwość wakacyjnych przejazdów pociągiem w ciekawym turystycznie regionie.

Po sezonie letnim 2021 r, we wrześniu rozpocznie się wymiana wyeksploatowanych przęseł mostu na nowsze. Wykorzystane będą konstrukcje o wadze 350 ton, pochodzące z kolejowego mostu znad Wisły w Krakowie. Montaż przęseł zakończy się do grudnia 2021r. Będą również ułożone nowe tory. Zmieniona przeprawa zapewni sprawniejszy przejazd pociągów.
Korzystniejsze będą warunki dla transportu towarów. Będą mogły sprawnie jeździć cięższe pociągi, a to jest szansa na przenoszenie przewozu towarów z dróg na tory.

Historia mostu nad Sanem w Zagórzu zostanie utrwalona. PLK zachowają historyczne przęsło z końca lat 90-tych XIX w. Element zostanie wyeksponowany na nasypie kolejowym w sąsiedztwie toru.

Wykonawcą prac za 10 650 000 zł, na zlecenie PLK jest Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Spółka z o.o.

Źródło i fot.: plk-sa.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij