Trwają przygotowania do planowanego na wiosnę rozpoczęcia drążenia tunelu w Świnoujściu.

Nieprzerwanie prowadzone są prace, które pozwolą na rozpoczęcie drążenia tunelu w Świnoujściu. Strat maszyny TBM zaplanowano na wiosnę. Teraz m.in. odwadniana jest komora startowa.

Ostatni okres na placu budowy tunelu pod Świną od strony wyspy Uznam to koncentracja na działaniach, które pozwolą wraz z wiosną uruchomić maszynę TBM. Jak poinformował inwestor, w pierwszych dniach stycznia kontynuowany był montaż komponentów maszyny TBM, zarówno na powierzchni, tuż przy komorze startowej, jak i w jej wnętrzu.

Prowadzone były także prace przygotowujące samą komorę, która cały czas jest odwadniana. Odbywają się tam też prace porządkowe.
Przygotowywane są podpory pod rurociągi technologiczne, które będą niezbędne przy uruchomieniu „wielkiego kreta”.

Organizowany jest plac budowy przy szybie startowym, gdzie znajdują się m.in. niezmontowane jeszcze elementy maszyny TBM, trwa utwardzanie dróg technologicznych i ciągów pieszych.
Stale odwadniane są również wykopy – pod tunel wykonany metodą stropową i rampy dojazdowej wykonany metodą odkrywkową.

Trwa przebudowa i budowa sieci elektroenergetycznej średniego napięcia. Prowadzone są roboty drogowe, w tym konserwacja i utrzymywanie tymczasowych organizacji ruchu.

Kontynuowany jest montaż zakładu STP (Slurry Treatment Plant), gdzie płuczka wiertnicza (użyta w trakcie drążenia tunelu) będzie oczyszczana i oddzielana od urobku. Obecnie – zgodnie z informacją inwestora – trwa budowa oświetlenia terenu zakładu STP.

W zakładzie prefabrykacji cały czas produkowane są także segmenty obudowy tunelu, które następnie są transportowane i składowane na placu magazynowym.

Tunel w Świnoujściu, który połączy wyspy Wolin i Uznam będzie miał 1484 m długości. Ma być gotowy przed końcem 2022 roku. Koszt budowy to 912,5 mln zł.

Na wyspie Wolin kontynuowane jest odwadnianie komory odbiorczej TBM oraz wykonywane są piezometry.
Odwadniane są też wykopy na odcinku rampy (wykonywanej metodą odkrywkową) i tunelu (wykonywanego metodą stropową) – dotyczy to segmentów R1 – R16.

Trwają prace przy organizacji placu budowy. Odbywa się grodzenie i przygotowanie podłoża pod dodatkowe place składowe na terenie budowy.

źródło: rynekinfrastruktury.pl
fot.: UM Świnoujście


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij