Trwają prace przygotowawcze pod budowę Alei Wielkiej Wyspy, która połączy południe miasta z Biskupinem i Sępolnem. Na trasie pojawią się dwa nowe mosty.

W 2023 r. kierowcy dojadą z al. Armii Krajowej do ul. Mickiewicza. Samochody przejadą m.in. po dwóch nowych mostach – 350-metrowym nad Oławą oraz 700-metrowym nad Odrą. Zanim pojawią się jednak pierwsze przęsła trzeba uporządkować teren.

– Przy ul. Wilczej przebudowujemy aktualnie  linie energetyczne średniego napięcia oraz sieci teletechniczne. Przebudowa pozwoli na rozpoczęcie prac przy budowie blisko 50-metrowego wiaduktu w ciągu drogi głównej AWW– mówi Tomasz Czajka, zastępca dyrektora kontraktu ze spółki Banimex, która realizuje inwestycję wartą 234 mln zł.

Blisko Kładki Siedleckiej znajduje się gazociąg, który wkrótce zostanie zlikwidowany. W innym przypadku most nad Oławą nie powstanie.

– Na razie pod Oławą wykonaliśmy ok. 200-metrowy przewiert, a kolejne 200 m zrobimy w ciągu miesiąca. Wtedy stary gazociąg zostanie przepięty i zniknie z oczu. Koliduje nam z dwoma podporami mostowymi, które pojawią się przy nurcie rzeki Oława – tłumaczy Czajka.

W sumie krótszy z mostów na AWW będzie mieć 11 podpór i ok. 500 wwierconych pali.

– Zważywszy na zróżnicowane warunki gruntowe wykonamy około 1500 pali wierconych. Za pomocą świdra wwiercimy się w grunt a podczas wyciągania nadmiaru ziemi wprowadzimy beton w miejsce pala i zatopimy w nim zbrojenie – tłumaczy Czajka.

Drugi most zostanie zbudowany nad Odrą. Zacznie się tuż przy przystanku autobusowym „Międzyrzecka”, przejdzie nad wałem i zakończy się nad ul. Biegasa. Odległość między jedną i drugą przeprawą wynosi ok. 500 m. Most nad Odrą będzie mieć 13 przęseł i 800 pali. Zostanie zbudowany metodą nawisową – płyta pomostowa nie będzie podparta od spodu.

– Budowa obu mostów nad rzekami Odrą i Oławą rozpocznie się prawie w tym samym momencie i trwać będzie niemal do końca kontraktu. Pojawienie się pierwszych stóp fundamentowych przewidziane jest na początek czerwca – zaznacza Czajka.

Osłaniając zwierzęta

Wzdłuż obu mostów pojawią ekrany przyrodnicze mające chronić ptaki i nietoperze. Pojawią się na nich czarne i wypukłe paski. – Ma to związek z echolokacją. Wypukłości mają pomagać nietoperzom w orientacji przestrzennej – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Przedstawiciel Banimexu podkreśla, że większym wyzwaniem będzie budowa krótszego mostu. Wynika to z przyczyn logistycznych.

– Chodzi o przełożenie gazociągu i sieci wysokiego napięcia. Drugą sprawą jest sama konstrukcja stalowa, kwestia użycia specjalistycznego sprzętu i transportu nad Oławą, gdzie będą działać w tym wąskim gardle. Chodzi o samo przygotowanie i logistykę związaną z montażem. Te obiekty są długie, ale nie bardzo wysokie – zaznacza Czajka.

Aleja Wielkiej Wyspy (AWW) to jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych inwestycji we Wrocławiu. Powstanie we wschodniej części miasta. W jej ramach wybudowane zostaną przeprawy nad rzekami Odrą i Oławą. Połączy ul. Krakowską z ulicą Mickiewicza. Droga ułatwi wjazd i wyjazd z Wielkiej Wyspy i wpłynie na zmniejszenie ruchu przez serce Parku Szczytnickiego.
Łączna długość Alei Wielkiej Wyspy to blisko 3,4 km. Powstanie również 12,5 km chodników oraz 9,5 km ścieżek rowerowych. Koszt inwestycji to około 234 mln zł.

źródło i fot.: wroclaw.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij