W Amsterdamie w Holandii otwarto pierwszy w historii most wydrukowany w technologii 3D.

12-metrowy mosty wykonany ze stali nierdzewnej został zamontowany oraz otwarty w lipcu 2021 r. Za projekt mostu odpowiada Jorisa Laarmana. MX3D połączyła też siły z konsorcjum matematyków, specjalistów IoT i e, aby opracować inteligentny czujnik sieć do monitorowania stanu mostu w czasie rzeczywistym.

Potrzebne są one ze względu na materiał, z którego wykonany jest most. Jest to specjalnie wykonana i przeznaczona do druku stal, której stan należy nieustannie monitorować. Inżynierowie zaopatrzyli więc most w sieć elektronicznych czujników zbierających dane o obciążeniu, wibracjach i ewentualnych odkształceniach. Aparatura monitoruje stan konstrukcji i w czasie rzeczywistym przesyła informacje do komputerowego modelu, dając znać np. o wymaganej naprawie.

Konstrukcja mostu waży 4500 kilogramów i znajduje się w samym centrum stolicy Holandii, nad kanałem Oudezijds Achterburgwal. Jest to pierwszy tego rodzaju stalowy obiekt wykonany metodą druku 3D, przy udziale robotów. Twórcy mają nadzieję, że przetrą szlak, a ich pomysł zrewolucjonizuje nie tylko sposób budowy, ale także konserwacji miejskiej infrastruktury.

Źródło: mx3d.com


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij